Genel Müdür Erkılınç: Mevzuatı hazırlayanlar mevzuatı uygulamamıza karşı çıkıyor

BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Toplantısı için geldiği Konya’da, halihazırda yürürlükte bulunan mevzuatı hazırlayanların ve hayata geçirenlerin, bugün bu mevzuatın uygulanmasına karşı çıktıklarını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü (BİK) Cavit Erkılınç, Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman’da resmi ilan yayınlama hakkı bulunan 90 gazete sahibi ve temsilcisi ile bölge toplantısında bir araya geldi.

Konya’da bir otelde düzenlenen toplantının açılışında konuşan Genel Müdür Erkılınç, mevzuat kurallarını kişiler ve sıfatlar fark etmeksizin uygulamalarının, Anayasa Mahkemesi’nin Basın Ahlak Esaslarına dair aldığı son kararın ve ekim ayında Meclis Genel Kurulu’na gelecek yeni Basın Yasası’nın Basın İlan Kurumu’nun adının son zamanlarda sıkça gündeme gelmesine neden olduğunu söyledi.

Kurumsal çalışma ve faaliyetlerin dışında başkaca gündemlerinin bulunmadığının altını çizen Erkılınç, “Son yasa teklifi çerçevesinde Basın İlan Kurumu’nun adı, kamu kurumu olmasına rağmen farklı zemine çekilerek birçok tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışılıyor. Hatta medyayı baskı altına almak için kurulmuş yeni bir kurum imajı çiziliyor. Oysa Basın İlan Kurumu 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli bir şekilde dağıtılmasıydı. Yaklaşık 60 yılı aşkın sürede her dönemde, fikir ve içerik farkı gözetmeksizin aracılık hizmetini başarıyla yürüttü, yürütmeye de devam ediyor. Bugün burada tüm kafa karışıklıklarını gidermeyi umuyor ve geleceğe nasıl birlikte yürüyeceğimizi konuşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Basın dezenformasyonla mücadele etmeli”

Basının doğru haber vermek kadar dezenformasyonla da etkin mücadele etme görevi bulunduğunu kaydeden Erkılınç, Türkiye’nin son 20 yılda içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışıldığı her dönemde basının kullanışlı bir aparat olarak görülüyor olmasının kendilerini ve işini hakkıyla yapan basın mensuplarını ziyadesiyle üzdüğünü söyledi.

“Yalan haber, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı bir araç gibi kullanmaya çalışanların Basın İlan Kurumu’nu hedef alması bizler için sürpriz değil” diyen Erkılınç, bu durumdan en büyük zararı yine basının gördüğünü vurguladı.

Çok sesli, adil ve şeffaf yönetim anlayışı

Kurumun ceza veren bir Kurum gibi gösterilmeye çalışıldığını ve algıların olguların önüne geçer hale geldiğini aktaran Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, herhangi bir gazete veya dergiyi cezalandıramayacağımız gibi, ödüllendiremeyiz de. Basın İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz. Bir gazete veya derginin resmi ilan ve reklam alabilmesi, belirli kriterler çerçevesinde mevzuatla belirlenmiştir. Tüm resmi ilanlar, gazetelere elektronik sistem aracılığıyla dağıtılmaktadır. Bu süreç son derece adil ve şeffaf olarak ilerlemektedir.

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu kararları son derece şeffaftır. Her türlü ilan ve reklam konusunda bütün ilgililerin dengeli bir şekilde temsil edildiği üç gruptan oluşmaktadır. Dolayısıyla kararlar da tek elden alınmamaktadır.

Tüm mevzuat, katılımcıların ortak görüş ve önerileri ile ortaya çıkar. Fakat son dönemde mevzuatı oluşturan isimlerin ilgili mevzuatları eleştirdiğine şahit oluyoruz. Bunların ajandası farklıdır. Bunların ajandası milletimiz ve basınımız değildir.”

“Basında dijital dönüşüm kaçınılmazdır”

Yeni Basın Yasası’nın ekim ayında yeniden Meclis gündemine geleceğine işaret eden Genel Müdür Erkılınç, yasa teklifinde 3 madde bulunduğunu ve yasanın kabul edilmesi halinde internet haber sitelerinin süreli yayın sayılacağını ve site çalışanlarının da özlük haklarına kavuşacaklarını kaydetti.

Dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ve bu yeni döneme görev alanlarındaki gazetelerin hazırlanmalarını böylece sürece daha kolay ve hızlı uyum sağlamasını arzuladıklarını anlatan Erkılınç, “Sanki yasa çıktığında gazeteleri zorla kapatacakmışız gibi rüzgâr estirilmeye çalışılıyor. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Buna zaten Anayasamız izin vermez. Biz, sadece sizler iki koldan, iki mecra üzerinden yürüyün istiyoruz. İcra ilanlarını “ve” “veya” kıskacına sıkıştıranlar şu ana kadar kaybedilen 4 bin adet ilanın hesabını verdiler mi? Onların derdi gerçekte siz misiniz, yoksa sahip oldukları küçük iktidarları mı? Bu iki soru üzerinde düşünmenizi rica ediyorum. Lütfen sizin üzerinizden güç devşirmek isteyenlere izin vermeyin.” değerlendirmesinde bulundu.

Erkılınç’ın konuşmasının ardından gazete sahipleri ve temsilcileri söz alarak görüşlerini ifade etti.

Toplantı, katılımcıların onuruna verilen öğle yemeğinin ardından gerçekleştirilen soru-cevap ve sohbet bölümü ile sona erdi.

Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantılarının dördüncüsü bugün Ankara’da gerçekleştirilecek.

 

15 Eyl 2022 - 14:46 Kahramanmaraş/ Elbistan- GüncelSATILIK BAĞYERİ ve TARLA

SATILIK BAĞYERİ ve TARLAEkinözü (köy önününde mevkiinde) 727 Ada, 2500 M2.lik Bağyeri ve Yaylakiye mevkiinde 727 ada, 144 parselde, 8135 M2. Lik Tarla...

0 544 217 36 96

Oyun ablası

Kızım için oyun ablası ariyoruz.Haftanin 5 günü yarım gün eve gelecek.Saat 13.30 ile 18.00 arasi.Iletişim 0506 903 57 70

ÖZGÜR BÖKE

kombi servisimizde çalışacak bayan eleman aranıyor

kombi servisimizde ofiste çalışacak bayan eleman aranıyor

0(344) 413 96 90 OSMAN YÜCEL VİESSMANN SERVİSİ

SATILIK HİSSE

Çiçek Mah. Örmeyol Mevkindeki 894 Parseldeki 5250m2 Hissemin Tamamını Satmak İstiyorum.İletişim

0505 866 66 95 - 0505 389 79 12 Zübeyir Çoban

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere TECRÜBELİ akaryakıt satış elemanı aranmaktadır. CUMHURİYET MAH.ÇİÇEK KAVŞAĞI OPET

ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

KİRALIK DAİRE

Kızılcaoba Mah. Ketizmen Yolunda Safa Sitesinde 4+1 Kombili Dairem Kiralıktır.

0 505 792 44 59

Sanayide Kiralık İşyeri

Sanayi Sitesinde 105 m2 kiralık işyeri. Detaylı bilgi için arayınız.

0(536) 777 78 57 AHMET ÇOLAK

GÜRBÜZ İŞ MERKEZİNDE SATILIK OFİS

Öğretmen evi karşısında Gürbüz işmerkezinde eşyalı olarak satılık ofis 90 m2

SÜLEYMAN BEY

Kantinde Çalışacak Bayan Eleman

Elbistan ortaokulu Kantininde çalışacak genç dinamik bayan eleman alınacaktır.

DERYA GÖKDUMAN

KİRALIK DAİRELER

Kızılcaoba Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi CivarıBirinci kat 2+1 Doğalgazlı, Çift Balkonlu 1800 TL Dairemiz Kiralıktır.EYLÜL 1'DEN İTİBA...

0534 013 42 46