Kimyevi gübrenin alternatifini üretmek için güç birliği yaptılar

Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği ve tarım arazilerinde verim artışının yanı sıra kimyevi gübre kullanımını azaltacak leonarditten ‘sıvı potasyum hümat’ üretme projesinde ilk deneme başarıyla sonuçlandı.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

İki önemli kurumun güç birliği yaparak hayata geçirdiği projede, kömür sahasından çıkarılan leonardit, özel bir işlemden geçirilerek sıvı hale getirilerek topraktaki organik elementleri bitkinin kullanımı için uygun hale getirilmesi amaçlanıyor.

Kimyevi gübre fiyatlarındaki astronomik artışla birlikte çiftçiler, bu girdi maliyetini azaltmak için alternatif arayışına girdi. Bu alternatiflerin başında ise, bölgedeki linyit kömürü sahasından çıkarılan ve yıllardır üzerinde çalışmalar sürdürülen leonardit geliyor. Hem toz halinde hem de sıvı potasyum hümat haline dönüştürülerek sıvı şekilde tarımda kullanılan bu özel madenin, Elbistan tarımına sunulması amacıyla Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde sosyal sorumluluk projesi hayat geçirildi.

Proje çerçevesinde, termostatlı ve otomatik karıştırıcısı bulunan bir reaktör yapıldı. Kazana kömür sahasından çıkarılan toz leonardit, su ve potasyum hidroksit eklenerek çözelti haline getirildi. Bu aşamadan sonra dinlendirilen çözelti, potasyum hümata dönüştü. Bir hümik asit tuzu olan potasyum hümat, pH ölçümü ve diğer analizler için laboratuara gönderilecek. Son ürünün, değerlerinin toprakta kullanımı için uygun olması durumunda seri üretime başlanacak. İlk etapta deneme amaçlı olarak küçük çaplı tutulan sistemin, çiftçiler ve diğer paydaşları da kapsayacak şekilde yeniden planlaması yapılarak kapasitesi arttırılabilecek.

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, milli eğitim şube müdürü Mehmet Yılmaz’la birlikte potasyum hümat üretim deneme çalışmalarını yerinde inceledi.

Bölge tarımında bir ilk olan projeyi üstlenen Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Faruk Doğan ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli gıda mühendisi Alparslan Öztürk’ten bilgi alan Çetin, çalışmanın ilk aşamasından son ürüne dönüşünceye kadar olan süreci yerinde gördü.

Burada bir değerlendirme yapan Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, meslek liselerinin toplumun tüm kesimlerine hitap eden projelerde öncü olduğunu söyledi.

Bu çerçevede başlatılan projeyi de önemsediklerini belirten Çetin, “Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile okulumuz, ilçe tarımının geleceğini yakından ilgilendiren bir projenin startını verdi. Bölgemizdeki linyit sahasından çıkarılan leonarditin, sıvı hale dönüştürülmesi ve tarım sektörünün kullanımına sunulması amacıyla ‘sıvı potasyum hümat’ üretimi denemeleri yapılıyor. İlk ürünümüz şuan hazır. Projenin devamını da getirip inşallah, çiftçilerimiz ve üreticilerimize derman olacak bir kazanım elde etmiş olacağız” dedi.

Meslek liselerinin üretimin her aşamasında yer almasını önemsediklerini vurgulayan Çetin, “Bir eğitim yuvasının, kurumlar arası işbirliği ile değer, fikir ve proje üreten, toplumun tamamını kapsayacak şekilde üretim aşamasında bulunması bizler için çok önemli. Bu projede öğrencilerimiz de yer alıyor. Üreterek öğrenen, öğrendikçe üretimde gelişip uzmanlaşan öğrencileriyle meslek liselerimiz, bu anlamda Türkiye’nin hem umudu hem de geleceği olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Yavuz Selim Mesleki Teknik Anadolu Lisesi müdürümüz Faruk Doğan ve İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz İsmail Çitil beyle gıda mühendisimiz Alparslan Öztürk’e gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli gıda mühendisi Alparslan Öztürk ise, kimyevi gübreye en önemli alternatiflerden birinin ‘potasyum hümat’ olduğuna dikkati çekti.

Elbistan’da, hem kimyevi gübre kullanımını azaltmak hem de çiftçilerin üretim maliyetini düşürmek amacıyla projeler geliştirdiklerini anlatan Öztürk, “Yüzyılın madeni olarak nitelendirilen leonarditin tarımda daha etkin kullanımını sağlamak ve bu konuda hızlı çözümler üretmek amacıyla Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizle bu projeyi hayata geçirdik.

Humik asitler toprağın fertilizasyonunda ph düzenleyici olarak anahtar role sahiptir. Toprağın su tutma kapasitesini, bitki besin elementlerinin doğal döngüsünü ve bitki gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Toprakta bulunan fakat bitkinin alamadığı elementleri parçalayarak bunların alımını sağlar ve bitki köküne bağlar. Toprağın su tutma kapasitesini arttırdığı için de ortalama yüzde 20 sulamadan, enerjiden ve işçilikten tasarruf sağlar.Bu nedenle modern tarımda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Projemiz, bölgemizdeki leonarditi hammadde olarak kullanıp potasyum hümat üretimine dayanıyor. Şuan deneme çalışmalarındayız. İlk ürünlerimiz çıktı. Bunlarla ilgili laboratuar testlerimiz yapılacak. Sonuçlarına göre de yol haritamızı belirleyeceğiz. Elde ettiğimiz ürün çiftçilerimizin ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele ve girdi maliyetini düşürebilecek özelliğe sahip olması durumunda daha kapsamlı bir çalışmanın yapılması planlanmaktadır” bilgilerini aktardı.

Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Faruk Doğan ise, “Öğrencilerimize en iyi mesleki eğitimin yanı sıra bölge ekonomisinin lokomotifi olan tarım sektörüne katkı sunmayı amaçladık. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle güçlerimizi birleştirdik. Öğrenci ve öğretmenlerimizi de işin içine katarak, tarım sektöründe önemi artan bir ürünü kendi öz kaynaklarımızla üretme gayretine girdik. Şuan denemelerimizde ilk sonuçlarımız gayet olumlu. Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin alın teri döküp bin bir emekle yetiştirdikleri ürünlerden daha az maliyetle daha çok verim almasını amaçlıyoruz. Başarı, bir adım atmaktan geçer. Biz de ilk adımı attık. İnşallah, arzu ettiğimiz sonuca ulaşarak bölgemiz adına bir yeniliği okulumuzda gerçekleştirmiş olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

14 Eyl 2022 - 18:14 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel