İlköğretim Haftası törenle kutlandı

2022-2023 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte İlköğretim Haftası çerçevesinde Elbistan’da kutlama programı yapıldı.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

İlköğretim Haftası nedeniyle ilk tören Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Buradaki törende, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin ve 2 öğrenci tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Törenlerin ikinci bölümü ise, İstiklal İlkokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlama programının açış konuşmasını, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin yaptı.

Çetin, şöyle konuştu:

“Vatanı sevmek önce onun evlatlarına sahip çıkmakla başlar' şiarıyla çıktığımız yolda nitelikli eğitim imkânına kavuşturduğumuz her çocuk ile ülke olarak daha da büyüyor ve güçleniyoruz. Eğitim alanındaki hedefimiz, 'Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller' yetiştirmektir. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için eğitim sistemimizi globalleşen koşullar, toplumun beklentileri ve yarının dünyasının imkan ve gerekleri doğrultusunda değişime ve gelişime açık hale getirmemiz gerekmektedir. Eğitim dünyası, idarecisi, velisi, öğretmeni ve öğrencisi ile bir bütündür. Bu unsurlar birbirlerini sağlıklı bir şekilde tamamlarsa başarı kaçınılmaz olur. Bizlere düşen bu unsurların uyumunu sağlamak, ülkemizi bilim ve teknolojide daha ileri taşımak ve milletimizin ‘muasır medeniyetler seviyesi’ hedefini gerçekleştirmektir.

Bu kapsamda, bu şehrin evlatlarının en iyi eğitim koşullarına sahip olması için özellikle son 10 yılda önemli adımlar atıldığı, atılmaya devam ettiği de hepimizin malumudur. Kıymetli bakanımız Sayın Mahir Ünal a Elbistan katkıları için teşekkür ediyorum.”

Konuşmasının devamında velilere seslenen Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, “Bugün, çocuklarımızın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlâna’nın dediği gibi: "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir." Sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızın güzel bir geleceğe kapı açmasıdır. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin desteklerini yanımızda görmekten her zaman büyük mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlere de yeni eğitim-öğretim döneminde başarılar dileyen Çetin, “Sizler, öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz. Özverili çalışmalarınızla onların bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatılmasında sizlere inancımız tamdır. Atanmış değil de adanmış bir azimle yürüttüğünüz bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 2022-2023 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve tüm eğitim çalışanlarımız adına verimli geçmesini temenni ediyor, bilginin ve bilgeliğin hâkim olduğu bir toplum dileklerimle ‘İlköğretim Haftası’nı kutluyorum” cümleleri ile konuşmasını tamamladı.

Çetin’in konuşması akabinde öğrenciler şiirler okudu. Halk oyunları ve dans gösterilerinin ardından Halk Eğitim Merkezi’nin Türk Halk Müziği dinletisi ile sona erdi.

14 Eyl 2022 - 17:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel