Üreticilere yüzde 50 hibe destekli alıç fidanı dağıtılacak

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, üreticilere yüzde 50 hibe destekli aşılı alıç fidanı dağıtılacağını söyledi.

Çitil, çiftçilerin her fidan için 12,50 lira ödeyeceklerini belirterek alıç fidanları için talepleri almaya başladıklarını dile getirdi.

Elbistan’ın mevcut tarımına ve üretim desenine katkı sağlamak, çeşit ve verim yönünden alternatif ürün oluşturulması amacıyla hareket ettiklerini ifade eden Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, bu çerçevede yüzde 50 hibeli alıç fidanı dağıtılacağının bilgisini verdi.

Aşılı alıç fidanı dağıtımının, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onaylanan ‘ Kahramanmaraş İlinde Aşılı Alıç Bahçeleri Kurulması’ projesi kapsamında yapılacağını bildiren Çitil, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında 2022 yılında uygulanmak üzere İl Müdürlüğümüzce 2. etap olarak hazırlanan ‘Kahramanmaraş İlinde Aşılı Alıç Bahçeleri Kurulması’ projesi bakanlığımızca onaylanmıştır. Söz konusu proje 2022 yılı sonbahar döneminde yüzde 50 çiftçi katkılı olarak uygulanacak ve proje kapsamında çiftçilere 1 yaşında, aşılı ve tüplü alıç fidanı dağıtımı yapılacaktır. Projeden faydalanacak olan çiftçilerden her fidan için 12,50 TL çiftçi katkısı alınacaktır” dedi.

Çitil, alıç fidanı talebinde bulunacakların en geç 22 Eylül günü mesai bitimine kadar kuruma başvurmalarını istedi.

 

13 Eyl 2022 - 17:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel