Afşinli parmak izi uzmanından Teknofest’te büyük başarı

Afşin’e bağlı Kangal Mahallesi nüfusuna kayıtlı olan parmak izi uzmanı Hacı İsmail Çıngı ve ekibi, finalleri Samsun'da yapılan Teknofest Karadeniz'de Eğitim Teknoloji Yarışmaları alanında yarıştıkları proje ile 37 bin 254 takım arasından son 3 takım arasına kaldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Parmak izi uzmanı Hacı İsmail Çıngı ve ekibi; Doç. Dr. Şebnem Özdemir, Mustafa Yılmaz, İsmail Furkan Gürün, Ece Leventoğlu, parmak izi analizinden kişilerin nasıl öğrenebildiğini gösteren karne projesi geliştirdi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri yüksek lisans öğrencisi olan Hacı İsmail Çıngı, “Bireyin 10 parmak izi parmak izi tarayıcı kiti ile PAPBİL programına taranır. Program tüm parmak izlerini tek tek kod veriye dönüştürerek kendi kod verileri ile eşleştirmeler yaparak analiz eder. PAPBİL operatörü (parmak izi uzmanı) programda parmak izi tarama esnasında, oluşacak hata paylarını en aza indirmek için bireyin parmak izlerini gözlem yoluyla inceler. 2017 yılında yaptığımız araştırmada parmak izlerinin belli insan gruplarında benzediğini fark ettik. Araştırmamızı derinleştirdiğimizde belli yetenek gruplarındaki insanların parmak izlerinde anlamlı bilgiye rastladık. Daha sonra bu yetenek gruplarındaki insanların nasıl öğrendiği ile alakalı yetenekleri, kabiliyetleri, bilgiyi belleğe işleme teknikleri, kas tipleri ve öğrenme stilleriyle alakalı rehberlik yapabilecek bir yapay zeka programı geliştirdik. Parmak izlerini analiz ediyoruz” dedi.

Yapılan analiz sonucu öğrenme karnesi verdiklerine işaret eden Çıngı, “Amacımız bilimsel bir mecrada bilimi eğitime katmak. Çünkü çok yetenekli çocuklarımız bazı yanlış uygulamalarla değerlendirilemeden kaybedilebiliyor. Kimi insan görerek, kimi duyarak, kimi sembolik, kimi uygulayarak kimi de hayal kurarak öğrenir. İnsanlar nasıl daha kolay öğrendiğini artık biliyor ama bunun bilincine varan kişinin yaşı itibarı ile eğitim-öğretim hayatı çoktan bitmiş oluyor. O yüzden bizler çocuklarımızın nasıl daha kolay öğrendiğini gösteren bir öğrenme karnesi veriyoruz. Bu süreçte de parmak izinden öğrenme karnesini oluşturduğumuz çocuğa rehberlik ediyoruz. Biz bu işlemi 5-6 yaşındaki çocuklara yaptığımızda eminin o çocukların öğrenimini kolaylaştırmada çok faydamız olacak” ifadelerini kullandı.

07 Eyl 2022 - 17:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel