Sözleşmeli besicilikte destekleme rakamları açıklandı

Et ve Süt Kurumu (ESK) ile 5 yıl içinde besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere verilecek destek rakamları açıklandı.

Yerli üreticinin ürününü piyasa değerinin altında satmasına engel olmak amacı ile başlatılan “Sözleşmeli Besicilik Modeli” 2011 yılından beri uygulanıyor. Et ve Süt Kurumu ile sözleşme imzalayan besicilere cari alım fiyatlarına ek olarak, kg başına belirlenen miktarda sözleşme primi ödeniyor. Bu çerçevede, "Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, bugünden itibaren 5 yıl içinde besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından hazırlanacak icmaller karşılığında destekleme ödemesi yapılacak. Destek tutarı, karkas ağırlığı 201-250 kilogram olanlara kilogram başına 2,5 lira, 251-300 kilogram olanlara 3,5 lira, 301 kilogram ve üzeri olanlara 5 lira olacak.

Sözleşme yapılan yetiştiriciler, en fazla 200 baş sığır için desteklemeden faydalanabilecek. Kesim anındaki karkas ağırlığı en az 201 kilogram olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, destekleme birim fiyatlarında değişiklik yapabilecek. Söz konusu karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli kaynak, Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal destekleme bütçesinden sağlanacak.

Ayrıca, yetiştiriciler, sözleşme kapsamına giren hayvanları için Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının aynı konuda verdiği destekleri alamayacak

06 Eyl 2022 - 18:23 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel