Milli teknolojinin yıldızlarını yetiştirecek ‘Deneyap Teknoloji Atölyesi’ açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı tarafından hayata geçirilen Elbistan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin açılışı yapıldı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

160 öğrencinin kabul edileceği Deneyap Teknoloji Atölyesi, Elbistan Gençlik Merkezi’nde faaliyet gösterecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST'te, Elbistan’la birlikte Türkiye’nin diğer merkezlerinde hayata geçirilen Deneyap Teknoloji Atölyelerinin toplu açılışını canlı yayınla gerçekleştirdi. Elbistan Gençlik Merkezi’ndeki Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin açılış kurdelesi de eş zamanlı olarak canlı yayında; Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mevlüt Türkan ve AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş tarafından kesildi.

Toplu açılış töreninde teknolojiye ve savunma sanayine ilişkin önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TEKNOFEST bizim, TEKNOFEST farklı bir gençlik. Tüm gücüyle ülkemizin geleceğine farklı bir ufuk çizgisi. 2018'de günlük katılımcı sayısı 550 bin gibi bu tür bir etkinliğe göre fevkalade bir sayı olarak gerçekleşmişti. Bugün sadece yarışmacı başvurusu 600 bine yaklaşan bir TEKNOFEST yaşıyoruz. 81 vilayette ve 107 ülkeden katılan 600 bin gencimizin 40 ayrı dalda yarıştığı şölene dönüştü” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Bir teknoloji etkinliğinin bu derece benimsenmesi gerçek anlamda bir zihni devrimdir. Bazıları gençlerimizi harflerle kuşaklara ayırarak umutsuzluk ateşi yakmaya çalışırken asıl gerçek burada karşımızda duruyor. Türkiye'nin gerçeği de ihtiyacı da TEKNOFEST kuşağıdır” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, kurdele kesimi sonrasında yaptığı değerlendirmede, Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde 160 öğrenciye 3 yıl boyunca ücretsiz olarak tasarım ve üretim, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, yapay zeka, nanoteknoloji ve malzeme bilimi, ileri robotik, robotik ve kodlama, mobil uygulama gibi 11 farklı başlıkta eğitimler verileceğini söyledi.

Elbistan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin yaklaşık 2 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirildiğini anlatan Boz, “Ekim ayı başında 450 gencimizi burada uygulama sınavına alacağız. Uygulama sınavını geçen 100 ortaokul ve 60 da lise öğrencimiz, eğitimlerine başlayacak. İnşallah geleceğin insansız hava araçlarını yapanları, yazılım uzmanları ve Selçuk Bayraktar’ları da şehrimizde yetişmeye başlayacak. Tüm gençlerimize ve şehrimize hayırlı olsun. Emek harcayan herkese de teşekkür ediyorum. İnşallah güzel işlere vesile olur. Destek olan sayın valimize, milletvekillerimize, sayın kaymakamımıza ve ilçe başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural da, Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin, öğrencileri bilime yöneltmede önemli işlev üstlendiğine vurgu yaptı.

Kaymakam Vural, “Çocuklarımızın bu atölyede yetişecek olmaları ülkemizin ve şehrimizin geleceği açısından çok önemli. İlçemize ve gençlerimize hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş ise, “Burada yetişen çocuklarımız geleceğin bilim insanı, mucit ve araştırmacısı olacaklar. Milli teknoloji hamlesinde Elbistan da en iyi şekilde yerini aldı. Herkese hayırlı olsun” değerlendirmesini yaptı.

03 Eyl 2022 - 18:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel



SATILIK BAĞYERİ ve TARLA

SATILIK BAĞYERİ ve TARLAEkinözü (köy önününde mevkiinde) 727 Ada, 2500 M2.lik Bağyeri ve Yaylakiye mevkiinde 727 ada, 144 parselde, 8135 M2. Lik Tarla...

0 544 217 36 96

Oyun ablası

Kızım için oyun ablası ariyoruz.Haftanin 5 günü yarım gün eve gelecek.Saat 13.30 ile 18.00 arasi.Iletişim 0506 903 57 70

ÖZGÜR BÖKE

kombi servisimizde çalışacak bayan eleman aranıyor

kombi servisimizde ofiste çalışacak bayan eleman aranıyor

0(344) 413 96 90 OSMAN YÜCEL VİESSMANN SERVİSİ

SATILIK HİSSE

Çiçek Mah. Örmeyol Mevkindeki 894 Parseldeki 5250m2 Hissemin Tamamını Satmak İstiyorum.İletişim

0505 866 66 95 - 0505 389 79 12 Zübeyir Çoban

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere TECRÜBELİ akaryakıt satış elemanı aranmaktadır. CUMHURİYET MAH.ÇİÇEK KAVŞAĞI OPET

ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

KİRALIK DAİRE

Kızılcaoba Mah. Ketizmen Yolunda Safa Sitesinde 4+1 Kombili Dairem Kiralıktır.

0 505 792 44 59

Sanayide Kiralık İşyeri

Sanayi Sitesinde 105 m2 kiralık işyeri. Detaylı bilgi için arayınız.

0(536) 777 78 57 AHMET ÇOLAK

GÜRBÜZ İŞ MERKEZİNDE SATILIK OFİS

Öğretmen evi karşısında Gürbüz işmerkezinde eşyalı olarak satılık ofis 90 m2

SÜLEYMAN BEY

Kantinde Çalışacak Bayan Eleman

Elbistan ortaokulu Kantininde çalışacak genç dinamik bayan eleman alınacaktır.

DERYA GÖKDUMAN

KİRALIK DAİRELER

Kızılcaoba Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi CivarıBirinci kat 2+1 Doğalgazlı, Çift Balkonlu 1800 TL Dairemiz Kiralıktır.EYLÜL 1'DEN İTİBA...

0534 013 42 46