Güngör: “Atık su arıtma tesisi, eylül sonunda hizmete alınıyor”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Elbistan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin bu ay sonunda devreye alınacağını söyledi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Güngör, Ceyhan Nehri’ni kanalizasyon atıklarından kurtaracaklarını belirterek,

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak üzere Elbistan’a geldi. Başkan Güngör, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, KASKİ Genel Müdürü Ahmet Kavak ve AK Parti Elbistan İlçe Yönetimi ile birlikte ilçedeki çalışmaları yerinde inceledi. Pınarbaşı Caddesi’ndeki asfalt çalışmasının akabinde Karaelbistan Mahallesi’nde yapımı süren Elbistan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yaptığı açıklamada, tesisin yüzde 95 oranında bittiğini dile getirdi.

Elbistan’ın altyapısında önemli çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Başkan Güngör, şöyle konuştu:

“Elbistan’ımızın en az 100 yıllık atık su arıtma ihtiyacını karşılayacak bir tesis yapılıyor. AB fonu destekli bir tesisimiz. Tesisimizin inşaatı yüzde 95 oranında tamamlanmış durumda. Eylül ayı sonunda da hizmete açılacak. Bu tesis, 200 bin nüfusun atık suyunu arıtacak, temizleyecek ve Ceyhan Nehri’ne bırakacak. Arıtmayla birlikte Elbistan’ımızın kanalizasyon sisteminde ana kolektör sisteminin de değiştiriyoruz. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte Ceyhan Nehri’ne atık su bırakmadan dolayı kirliliği sıfıra indiriyoruz. Bu projenin maliyeti 330 milyon lira civarında. Hem atık su arıtma tesisimiz, hem de içme suyu altyapımızın yapımı son teknoloji ile gerçekleştiriliyor. Bu tesis, tükettiği enerjinin tamamına yakınını kendisi üretiyor.”

Başkan Güngör, “Çevre açısından son derece önemli bir yatırım. Kanalizasyon ve içme suyu altyapısının iyileştirilmesinden kaynaklı zamanlı zaman Elbistanlı hemşerilerimizin konforunu etkileyecek hususlar yaşanabiliyor. Biz, çok kısa süre içerisinde en az konfor düşüklüğü ile bunu yapmaya gayret ediyoruz. Ana kolektörün yapımında kazısız teknolojiyi kullanıyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.