BİLSEM’in ‘Fikrim İklim’ projesinin açılışı yapıldı

Elbistan Bilim Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) hazırladığı ve TÜBİTAK tarafından ulusal çapta desteklenmeye uygun bulunan ‘Sürdürülebilir fikirler, yaşanabilir iklimler; fikrim iklim’ projesinin açılışı yapıldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

TÜBİTAK tarafından yürütülen 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı 2022/1 döneminde desteklenen 103 proje arasında yer alan Elbistan Bilim Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) ‘Sürdürülebilir fikirler, yaşanabilir iklimler; fikrim iklim’ adlı projenin resmi açılışı gerçekleştirildi.

Bir hafta boyunca uygulanacak projeye İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Lütfi Şen, Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, Manisa Celal Bayar Üniversitesinden Doç. Dr. Erkan Hasan Atalmış, Gazi Üniversitesinden aynı zamanda Türkiye Oryantrink Federasyonu Başkanı Prof Dr. Tekin Çolakoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden Prof. Dr. Ferhan Tümer ile Doktor Öğretim Üyesi İsmail Yelpaze uzman ve eğitimci olarak katılacak. Proje kapsamında Kandil Barajı, Afşin-Elbistan termik santralleri, Elbistandokya, Afşin Katı Atık Depolama tesisi, Pınarbaşı mesire alanında çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Projenin, açılış programı Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kazım Çıtak, Ekinözü Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Turaç, BİLSEM Müdürü Mehmet Turaç, AK Parti İlçe Başkan Vekili Ertuğrul Sönmez, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, bu proje ile aslında iklim sayesinde dünyada yaşama imkanı bulmuş olan insanın kalıcı olması ve yaşam döngüsünün devamı amaçlandığına dikkati çekti.

Çetin, şöyle konuştu:

“Öğrencilerimizde iklim farkındalığı oluşturarak ve geleceğe yönelik iklim çözümleri sunacak olmasından dolayı önemli bir proje özelliğine sahiptir. TÜBİTAK tarafından yürütülen 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı 2022/1 döneminde ülke genelinde desteklenen 103 proje arasına girmeyi başaran projemiz, insanın yaşam serüveninin sürdürülebilir fikirler sayesinde olacağını vurgulamaktadır. Elbistan’ımızın dört bir yanından gelerek öğrencilerimize yerine ve okul duvarlarından bağımsız olarak eğitim verilecek olması da eğitimin artık dört duvar arasına sıkıştırılamayacak kadar geniş ve kapsamlı olduğunun kanıtıdır. Elbistan’ımızda böyle bir projenin uygulanacak olmasından dolayı emeği geçenleri tebrik ediyorum.”

Daha sonra mikrofona davet edilen Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ise, projenin ana fikrinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kaymakam Vural, “Emeği geçen idarecilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlara vesile olur. Çok güzel bir konu seçilmiş ve içerik hazırlanmış. Öğrencilerimizin çevreyi yerinde incelemesi hem de iklim değişikliği ve çevre anlamında duyarlılıkların arttırılması amacıyla çok sayıda faaliyet var. Hepinizi tebrik ediyorum. Bu projelerin ilçemizde artması için de elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kum sanatı ve vantrolog gösterileri izlendi.

 

01 Eyl 2022 - 17:09 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel