Elbistan topraklarından çıkarılacak madene ‘kamu yararı’ onayı  

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), bir madencilik firmasının Elbistan topraklarından çıkaracağı demir için ‘kamu yararı’ onayı verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

MAPEG, endüstride, elektronik cihazlarda yaygın olarak kullanılan; aynı zamanda da kurşun kalemin yapıtaşı olan grafit madeni için de arama ruhsatı talebini onayladı.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), işlemlerine devam etmesine onay verilen şirketlerin listesini açıkladı. Buna göre; kurum tarafından işletme ruhsatı, devir talebi, arama ruhsatı, kamu yararı, temdit, rödovans ve ihale onayı verilen şirketler belli oldu.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG), yayımladığı listede Elbistan’daki 2 ve Göksun’daki 1 maden projeleri ile ilgili kararlar yer aldı.

MAPEG, Elbistan topraklarından çıkarılıp işlenecek demir için kamu yararı kararına onay verdi. Aynı şekilde Elbistan’da faaliyet göstereceği açıklanan bir firmanın da temdit (erteleme) başvurusu kabul edildi. Kurum, her iki madencilik faaliyetinin konumu ve detayları hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

MAPEG’in aram ruhsatı talebini onayladığı bir diğer madencilik çalışması da Göksun ilçesindeki grafit sahası oldu. Özel bir firma tarafından yapılan arama ruhsatı talebi onaylandı.

Stratejik bir ürün olarak kabul edilen ve Türkiye’de 30 yıla aşkındır üretilen grafit, Göksun’da ilk kez aranacak. Endüstride, elektronik cihazlarda çok yaygın olarak kullanılan grafitin üretimi her geçen yıl biraz daha artıyor. Son yıllarda uzay kapsüllerinin ısı kalkanlarında kullanılan grafit, yağlı yapısı sebebiyle kurşun kalemlerin yapıtaşıdır. Yağ formu, hareketli metal aksamların yağlanması işlemlerinde aranan bir maddedir. Döküm ve refrakter sanayisinde asitlere ve ateşe karşı dayanıklılığı özelliğinden faydalanılır. Pota ve laboratuar malzemeleri üretiminde de kullanılabilen grafit, ateşe dayanıklı siyah renkli boyaların hammaddesidir. Elektrik iletkenliğinin yüksek olması sebebiyle elektrotlar başta olmak üzere motor fırçaları, pil çubukları ve elektronik aletlerin aranan maddeleri arasında yer alır.

23 Ağu 2022 - 18:43 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel