Öztunç, “Bireysel sulama desteğinde çiftçimiz mağdur edildi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, bireysel sulama desteğinde birçok çiftçinin başvurusunun olumsuz sonuçlanmasıyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

‘Çiftçiye destek sözde kaldı’ diyen Öztunç, Kahramanmaraşlı çiftçinin daha mağdur duruma düşürüldüğünü söyledi.

Kahramanmaraşlı çiftçilere çifte standart uygulandığını, pek çoğunun başvurusunun dahi onaylanmadığını vurgulayan ve Kahramanmaraşlı çiftçinin bir kez daha mağdur edildiğinin altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, konuyu Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye sordu.

Öztunç, Bakan Kirişçi’ye, “Kahramanmaraş genelinde bireysel sulama desteği başvurusu yapan birçok çiftçinin talebinin olumsuz sonuçlanmasının nedenleri nelerdir?” sorusunu yöneltti.

Çiftçiye verilen sözlerin sıklıkla tutulmamasını her platformda defalarca eleştiren ve çözüm isteyen Öztunç’un, Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; “2022 yılı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi için çiftçilere verilecek hibe desteğinden faydalanmak amacıyla,  çiftçinin başvuru esnasında proje hazırlama, damlama ve yağmurlama malzemesi alımı için yaptığı masraflar hibe desteği verilmeyince çiftçiyi mağdur etmiştir” ifadelerini kullandı.

Öztunç, Bakan Kirişçi’den şu 6 soruyu yanıtlamasını istedi:

“Kahramanmaraş genelinde 2022 yılı kırsal kalkınma desteği kapsamında bireysel sulama sistemleri desteğine başvuran çiftçi sayısı ne kadardır? Bu başvurulardan kaçı olumlu, kaçı olumsuz sonuçlanmıştır?

Kahramanmaraş genelinde 2022 yılında ne kadar kırsal kalkınma desteği verilmiştir? Kahramanmaraş, TL bazında kırsal kalkınma hibe desteği verilen iller arasında kaçıncı sıradadır?

Söz konusu bireysel sulama sistemleri hibe desteği hangi kriterlere göre verilmektedir?

Kahramanmaraş genelinde bireysel sulama desteği başvurusu yapan birçok çiftçinin talebinin olumsuz sonuçlanmasının nedenleri nelerdir?

Çiftçinin hibe desteği başvurusunda proje hazırlama, damlama ve yağmurlama malzemesi alımı için yaptığı masraflar hibe desteği verilmeyince çiftçiyi mağdur etmiştir. Bu mağduriyetin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?

Verilen hibe desteğinin, girdi fiyatlarındaki yüksek artışlarından dolayı arttırılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?”

 

16 Ağu 2022 - 16:56 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel