Temmuz’da bölgenin en soğuk yeri Göksun oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre Temmuz ayında bölgenin en soğuk yerleşim yeri Göksun oldu.  

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Kahramanmaraş genelinde geçen ay ortalama sıcaklık mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasında 25 derece olarak ölçülen temmuz ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın temmuz ayında da 25 derece olarak kaydedildi. Bu yılın temmuz ayında en düşük sıcaklık 0,3 derece ile Sivas Kangal'da, en yüksek sıcaklık ise 46,3 derece ile Şırnak Cizre'de tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi'nde ise ortalama sıcaklık, Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kale/Demre, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 27,1 derece olan bölgede, 2022 Temmuz ayı sıcaklığı 27 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 6,5 olarak Göksun'da, en yüksek sıcaklık ise 43,2 dereceyle Finike'de belirlendi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde ortalama sıcaklık, Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 derece olan temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı, geçen ay 23,7 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 1,7 derece olarak Kars Sarıkamış'ta, en yüksek sıcaklık ise 40,7 derece ile Elazığ Palu'da tespit edildi.

13 Ağu 2022 - 17:38 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel