Ağ kafeste alabalık yetiştiriciliği için 6 tesis daha hayata geçiyor

Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Kandil Barajı’nda ağ kafeslerde alabalık yetiştiriciliği tesislerine yenileri eklendi.

Haber albümü için resme tıklayın

6 ayrı firma tarafından kurulacak tesisler, Sosyallı Mahallesi civarında yer alacak ve toplam 5 bin 700 ton alabalık yetiştirilecek.

Ekinözü ilçesini ağ kafes balıkçılığında önemli bir merkez haline dönüştürecek 5 ayrı proje kapsamında, yetiştiriciliği en yaygın alabalık cinsi olan Kuzey Amerika kökenli Gökkuşağı alabalığı tercih edildi. Günümüzde bir endüstri haline gelen Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinin Ekinözü’ndeki ilk adımı geçen Nisan ayında atılmıştı. Toplam 1450 ton kapasiteli 2 tesise ÇED olumlu kararı verilmişti.

Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Kandil Barajı, şimdi de 6 ayrı tesisle birlikte bu sektördeki yerini sağlamlaştırıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ÇED süreçlerine ilişkin olarak yayımladığı duyurulardan derlenen bilgilere göre, Kandil Barajı’ndaki 6 tesis, her biri yılda 950 ton olmak üzere toplam 5 bin 700 ton Kuzey Amerika kökenli gökkuşağı cinsi alabalık yetiştirecek. Ağ kafeslerde alabalık yetiştiriciliği tesisi projesinin alanı 40 bin m² olacak. Tesislerde, 5-50 gr arası büyüklükte yaklaşık 25 milyon adet yavru balık yetiştirilecek.

Üretim dairesel kafeslerde yapılacak. Tesislerin işletme aşamasında ise yaklaşık 35 kişi istihdam edilecek.

 

 

11 Ağu 2022 - 17:34 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel