İçme suyunun fiyatı doğal gazı geçti

Elbistan’da sene başından itibaren yüzde 100’e yakın zamlanan içme suyunun m³ fiyatı doğal gazı geçti.

İlçe merkezinde 1 m³ içme suyunun fiyatı son zamla birlikte KDV ve diğer ücretler hariç olmak üzere 4,62 ₺ olurken; doğal gazın metreküpü ise tüm vergiler ve 3,89 ₺’den ücretlendiriliyor.

Her ay otomatik olarak zamlanan içme suyunda kabarık faturalarla yüzleşen vatandaşlar ise, “Doğal gazı dolarla alıyoruz da içtiğimiz su da mı dövizle geliyor’ şeklinde tepki gösteriyorlar.

Elbistan ilçe merkezinde 2022 yılı başında 2,52 ₺ olan içme suyu, 8 ayda yüzde 100’e yakın zam gördü. Ağustos ayı itibariyle KDV, kullanılmış su uzaklaştırma bedeli ve diğer vergiler hariç olmak üzere 4,62 ₺’ye yükseldi. Vatandaşların en temel tüketim maddelerinden biri olan içme suyunda KDV oranı geçtiğimiz aylarda yüzde 1’e düşürülse de fiyat artışlarının her ay otomatiğe bağlanması faturaların da katlanmasına neden oldu. Vatandaşlar, 15 m³’ten fazla su kullanmaları durumunda ise, yeni bir fiyatla karşı karşıya geliyor. 16-30 m³ kullanım için yüzde 50 daha fazla ücret alınıyor. Özellikle kalabalık ailelerin neredeyse her ay aştığı bu sınır, faturaları daha da arttırıyor.

Doğal gaz fiyatlarına en son zam ise Haziran ayında yapıldı. Konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 30 artışa gidildi. Ocak 2022'de 2.74 ₺ olan doğal gazın fiyatı, KDV dahil olmak üzere 3,89 liraya yükseldi.

Her ikisi de günlük yaşamın vazgeçilmez tüketim maddelerinden olan içme suyu ve doğal gaz, faturalarını karşılaştıran vatandaşlar, musluğu açmaktan korkar haline geldiklerini belirtiyorlar.

Faturaları ödemekte zorlandıklarını vurgulayan vatandaşlar, “Uyuyoruz, uyanıyoruz zamla kalkıyoruz. Su bile sudan ucuz değil artık. Su da mı içmeyeceğiz. 4 kişilik bir ailenin içme suyu gideri, yıl bitmeden yüzde 100’e yakın artmış. Sene sonuna kadar da bu zam otomatik olarak gelecek. Kullanılan miktar arttıkça suyun fiyatı doğal gazı ikiye katlıyor neredeyse. Doğal gaz dolarla geliyor da su ne ile geliyor” ifadelerini kullanıyorlar.

 

06 Ağu 2022 - 18:11 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel