509 yıldır uyuyan fay hattı için 7 büyüklüğünde deprem uyarısı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Deprem Araştırma ve Risk Yönetim Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın Gölbaşı-Türkoğlu segmentinde 509 yıldır büyük bir deprem yaşanmadığını hatırlatarak, “Bu segmentin her an 7 ve civarında bir deprem üretme olma olasılığı var" diye konuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Yönetim Merkezi Müdürü Dr. Alican Kop, Kahramanmaraş’ta son günlerde peş peşe yaşanan depremlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son depremlerin, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın Gölbaşı- Türkoğlu segmentinde münferit olarak meydana geldiğinin bilgisini veren Kop, “Gölbaşı-Türkoğlu segmenti, Kahramanmaraş'ın en büyük deprem kaynağı, çünkü bu segment 509 yıldır deprem üretmemiş bir segment. Biz yıllardır söylüyoruz ve birçok yer bilimci de bu segmenti Türkiye'deki en önemli sismik boşluklardan biri olarak tanımlıyordu. 1114 ve 1513 yıllarında deprem üretmiş bu segmentin 1513'ten beri deprem üretmediğini biliyoruz. Dolayısıyla da bu deprem olmadan önce de söylüyorduk, bu segment üzerinde her an 7 ve civarında deprem olma olasılığı var. Bu deprem, onu tetikleyen veya onun öncüsü şeklinde yorumlanacak bir deprem değil ama o segment üzerinde he an her saniye 7 civarında deprem olma olasılığı zaten vardı ve bugün de maalesef o olasılık devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'ta zayıf zeminlerde yüksek katlı yapılaşmadan uzak durulması gerektiğine vurgu yapan Kop, sıvılaşma tehlikesine de dikkat çekerek, “Kahramanmaraş'ta sıvılaşma dediğimiz, zayıf zeminlerde yer altı suyu da varsa binaların çok kaliteli olması depreme karşı bir önlem olmuyor. Çünkü bu durumda zemin su gibi davranıyor ve binaların su içerisinde olduğunu düşünün. 1999 depreminde bunun örnekleri gözlendi, binalar devrilebiliyor, batabiliyor. Bu tür alanlarda yüksek katlı yapılaşmada uzak durulması konusunda henüz çok ciddi şeylerin yapılmadığını görüyoruz maalesef” şeklinde konuştu.

 

05 Ağu 2022 - 17:34 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel