Kahramanmaraş, 2022 LGS’de Türkiye ortalamasının üzerine çıktı

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, 2022 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarını değerlendirdi.

Kahraman, “2,27 puan farkla Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak, geçen yıla oranla başarımızı 4.93 puan arttırdık” dedi.

2021 yılına göre ilk yüzde 10’luk dilimde yer alan öğrenci oranının arttığını ve son yüzde 10’luk dilimdeki öğrenci oranının azaldığının bilgisini veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, şöyle devam etti:

“Bu da gösteriyor ki sınav başarımız bir önceki yıla göre daha genele yayılmış bir duruma gelmiştir. 2021 yılına göre puan ortalamaları hem il geneli hem de tüm ilçelerimizde yükseliş göstermiştir. Örneğin Göksun ve Türkoğlu ilçelerimiz geçen yıla göre puanlarını yaklaşık 32 puan artırmışlardır. Türkiye puan ortalaması geçen yıla göre 17,53 puan artarken, ilimizin puan ortalaması geçen yıla göre 22,46 puan artmıştır. Türkiye’ye göre puan ortalamamızı yaklaşık 5 puan daha fazla artırmış durumdayız. Bu durumda ilimizin puan artış oranı, Türkiye ortalamasının artış oranından yaklaşık yüzde 28 daha fazladır.”

Türkiye genelinde soruların tamamına doğru cevap veren 193 öğrenciden 3’ünün Kahramanmaraş’ta olduğunu anımsatan Kahraman, “Bu da bizi fevkalade mutlu etmiştir. Bunun yanında puanla öğrenci alan liselere gidebilecek 400-500 puan aralığındaki öğrenci oranımız Türkiye’de yüzde 9,93 iken, ilimizde yüzde10,95’tir. Bu da ilimizde akademik başarısı yüksek öğrenci oranının Türkiye ortalamasına göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu başarılarda emeği olan ilimiz ve ilçelerimizdeki tüm öğrenci, öğretmen, idareci ve velilerimize gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.