323 km’lik içme suyu şebekesini yenileyecek ihalenin takvimi açıklandı

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), Elbistan genelindeki 323 kilometre uzunluğundaki içme suyu şebekesinin yenilenmesi projesi için ihale takvimini açıkladı.

Avrupa Birliği hibesi ile hayata geçirilen proje, ilçeyi adeta şantiyeye çevirecek. Projenin tamamlanması ise 2 yıla yakın sürecek.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), İLBANK aracılığıyla temin edilen Avrupa Birliği hibesi ile Elbistan içme suyu şebekesi inşaatı yapım işini Dünya Bankası satın alma usul ve yöntemleri çerçevesinde ihaleye çıkardı. İLBANK, Belediye Hizmetleri Geliştirme Projesi’nin harcamalarının karşılanması için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (Dünya Bankası) finansman ve Avrupa Kalkınma Fonu’ndan FRIT-II altında hibe temin etmişti. Söz konusu finansman ve hibe tutarlarının bir bölümünü “Elbistan İçme Suyu Şebekesi İnşaatı” sözleşmesi kapsamındaki ödemeler için kullanacağı belirtilmişti.

Elbistan’la il merkezi arasındaki mesafenin 2 katı uzunluğundaki 323 km içme suyu hattı yenilenmesi için yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım öngörülüyor. İstekliler için davet metni yayınlayan KASKİ, proje için 8 milyon lira geçici teminat belirledi. Bu dev altyapı çalışmasında ihaleye katılacak firmalar, tekliflerini 25 Ağustos’a kadar teslim edebilecekler.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), söz konusu proje için Dünya Bankası satın alma esas ve usulleri doğrultusunda, uygun teklif sahiplerini kapalı zarf usulü teklif vermeye davet etti.

Proje kapsamında; 6000 m3, 4000 m3, 1000 m3, 500 m3, 300 m3 hacimli servis depoları, 5 adet terfi istasyonu, çapları değişen borularla yaklaşık 323 km içme suyu şebeke ve iletim hattı, 2 adet vana odası, 4 adet basınç kırıcı vana odası, 12 adet debimetreli vana odası, 7 adet bakiye klor ölçüm odası, yaklaşık 142 adet vantuz ve 25 adet tahliye yapısı inşaatı ve SCADA sistemi yaptırılması planlanıyor. Sözleşmenin süresi ise 720 gün olarak açıklandı.