Elbistanlı akademisyenin eserleri Gürcistan’da sergilendi

Elbistanlı akademisyen Prof.Dr. Abbas Ketizmen'in suluboya eserlerinden oluşan "Türk Evi" sergisi Yunus Emre Enstitüsü tarafından Gürcistan’ın başkenti Tiflis'te sergilendi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Serginin ana konseptini ise, Tarihi Elbistan Evi ile Elbistan Kuva-i Milliye Karargahı Nakibzade Münir Ağa Konağı’nın orijinal tasarımları oluşturdu.

Başkentte, Tiflis Devlet Sanatlar Akademisi’nde Anadolu'nun farklı bölgelerinden Türk evi örnekleriyle Gürcü sanatseverleri buluşturmayı amaçlayan serginin açılışı yapıldı.

Serginin açılışına, göreve yeni atanan Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, Gürcistan'daki Türk kurumların temsilcileri, Türkologlar, Türk ve Gürcü sanatseverler ve diğer davetliler katıldı.

Sanatçı akademisyen Abbas Ketizmen'in sulu boya tekniğiyle hazırladığı 30 Türk evi tablosuna yer verilen serginin açılışında konuşan Büyükelçi Orbay, böylesi bir etkinliğe katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Bilim ve sanat alanındaki başarılı çalışma ve eserleriyle tanınan Abbas Ketizmen’in çalışmaları arasında kendisinin de doğup büyüdüğü, Tarihi Elbistan Evi, Elbistan Kuva-i Milliye Karargahı Nakibzade Münir Ağa Konağının orijinal tasarımı da bulunmakta ve serginin ana konseptini oluşturan tanıtım materyallerinin temasını oluşturuyor.