Yırtıcı kuşları vuranlar doğanın dengesini bozuyor

Elbistan’da; bilinçsizce vurularak öldürülen şahin, baykuş ya da kartalların sayısı her geçen gün artıyor. Sorumsuzluk örneği sergileyerek bu yırtıcı kuşları vuranlar, doğanın dengesinin bozulmasına yol açıyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da, besin zincirinin en hassas halkasını oluşturan yırtıcı kuş ölümleri ve yaralanmalarındaki artış dikkatlerden kaçmıyor. Av tüfeği ile vurulan kartal, baykuş ve şahin gibi kuşların büyük çoğunluğu telef olurken; yaralı kurtulanlar ise Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ekiplerine teslim ediliyor. Şehrin birçok kırsal mahallesinden yaralı kuş ihbarı alan DKMP ekipleri, doğanın dengesi açısından büyük önem arz eden kartal ve şahinleri sağlığına kavuşturmak için büyük özen gösteriyor.

Yılan ya da fare popülasyonunu dengede tutma görevini üstlenen yırtıcı kuşların bilinçsiz şekilde avlanması, ekosistem açısından da tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor.

Yaban hayvan biyologları, besin zincirinin en üstünde yer alan tür olan yırtıcı kuşların avlanmasının doğuracağı tehlikelere dikkat çekiyor.

Bu tür sorumsuz davranışların, yırtıcı kuşların neslinin tükenmesine neden olmasının yanında doğanın dengesine de darbe vurduğunun altını çizen yaban hayvan biyologları, “Ülkemizde yırtıcı kuşların tamamının avının yasak olması ve çok büyük cezai yaptırımlarının bulunmasına rağmen her yıl birçok yırtıcı kuş ya yaralanmakta ve doğaya dönememekte ya da ölmektedir. Yırtıcı kuşlar besin piramidinin en üstünde bulunduğu için onları etkileyen ve sayılarını azaltan faktörler, besin zincirindeki tüm canlıları da etkileyecektir. Bu kuşların, ekosistemdeki yeri çok önemli olduğu için onların ölümleri doğadaki dengeyi bozacak ve bunun geri dönüşü insanı da olumsuz etkilemektedir. Besinlerinin büyük bir bölümünü tarla fareleri olan şahin ve baykuş gibi türler yıl boyunca binlerce tarla faresi yiyerek tarımda biyolojik mücadele konusunda en önemli yardımcımız konumundadırlar. Ayrıca yılanların da popülasyonunun artmaması açısından önemli bir görev üstlenmektedirler” açıklamasında bulunuyorlar.

Ekosistemin en önemli unsuru olan yırtıcı canlıları korunması için herkesin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu vurgulayan yaban hayvan biyologları, “Onların zarar gördüğü tüm etkileşimlerde, geri dönüşü yine insanlara olacaktır” uyarısında bulundular.