Karahasanlılar 13. kez buluştu

Karahasanlılar Federasyonu tarafından bu yıl 13.’sü düzenlenen Karahasanlılar buluşması Kavaktepe Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Karahasanlılar buluşmasına AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş, CHP Elbistan İlçe Başkanı Tayfun Barış Arslan, belediye meclis üyeleri,  Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Elbistan Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin ve davetliler katıldı.

Birlik ve beraberlik vurgusunun yapıldığı Karahasanlılar buluşmasının açılış konuşmasını yapan araştırmacı-yazar Ali Gültekin Biniş, Karahasanuşaklıların gelenekleri, görenekleri, örf ve adetleri hakkında katılımcılara bilgi aktardı.

Daha sonra mikrona gelen Karahasanlılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Hasan Gül, federasyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Karahasanlılar Derneği Kurucu Başkanı Derviş Kahraman ise kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Karahasanlıların memleketine fayda üreten insanlar olduklarını belirten Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ise konuşmasında, “Karahasanuşağı gerçekten özel bir topluluk dünyanın neresine giderseniz gidin mutlaka orada bir alperen gibi tekke kuran, bulunduğu yeri değerli kılan ve bir teşkilat oluşturan bir Karahasanlı vardır. Londra’da gördüm, Berlin’de gördüm, dünyanın farklı ülkelerinde gördüm. Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan da dünyanın her tarafına yayılana yaklaşık 22 bin vatandaştan oluşan bir topluluk. İbrahim Şahin ve onun şahsında federasyona hizmet eden tüm teşkilatları, dernekleri kutluyorum. Rabbim birliğinizi, beraberliğinizi, dirliğinizi bozmasın. Tanıdığım tüm Karahasanlılar gerçekten çok değerli insanlar, memleketine fayda üreten insanlar. Ben onları alperene benzetiyorum. Bir tarafı ile Hakk’a yürüyen el, diğer tarafı ile mücadele, teşkilat hakkı ayağa kaldıracak alp gibi çalışıyorlar. Onun için Karahasanuşağı toplumuna saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Programda son olarak mikrofona davet edilen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, “Sizlere sadece topluluk demek yanlış olur. Bir örgütlü topluluk, bir bilinçli topluluk ne yapması gerektiğini, nasıl yaşaması gerektiğini, birbirinin hukukunu nasıl koruması gerektiğini bilen bir topluluk. Bu topluluğun içerisinde olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Kavaktepe Barajı’nın öncelikleri arasında yer aldığını söyleyen Özdemir, “Sizlerin iki beklentisini biliyorum. Kavaktepe Barajı’nı biliyorum. Yıllardır kronik olmuş. Yapılacaktı, yapılmayacaktı konuşulmuş ama bir yere gelmemiş. Biz üç defa bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve il başkanımız ile sayın bakanımız ile toplantı yaptık. Orada 3 tane önceliğimiz vardı.  Kahramanmaraş’ın içme suyu ile ilgili önceliğimiz vardı. Adatepe ve Kavaktepe Barajı ile ilgili önceliğimiz vardı. Kavaktepe Barajı’nın iki aşaması var. Bir baraj bir de onun sulama hatları. O da ayrı bir iş, ayrı bir ihale. Kavaktepe Barajı sonunda işlemleri tamamlandı. Her ikisinin de proje ihalesi tamamlandı. Yatırıma teklif edilmemiş 2022’de ama kasım ayında 2023 bütçesi hazırlandığında bakanımız teklif edeceğini ve 2023’te ihalesini yapacağımızı söyledi. O yüzden inşallah geç kalmış olsa da2023 yılında ihalesini yapacağız.

Ayrıca Karahasanuşaklıların bir kültür konağı, taziye evi gibi beklentisi vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımız burada olsaydı aslında o anlatacaktı. Mustafa Şentop başkanımızın da bize talimatı ayrıca onu da söyleyelim. Arkadaşlarımızın bu beklentilerini söyleyince Hayrettin Bey de bunun projesini hazırladı.  İhale edecektik fakat yerle ilgili bir sorun var. Arkadaşlarımız yer bulma sıkıntısı yaşadılar. Karahasanuşağı’nın en orta noktası Söğütlü çayının kenarında bir yer bulmuşlar. Fakat orada da parkı öldürmek istemiyorlar. Zannediyorum mahalleli ile bir toplantı yapılmış, bir mutabakat oluşmuş. Parkın ortasında 500 m2 lik kısmında konak yapılacak, parkın diğer kısımları konağın bahçesi olarak büyükşehir belediyemizce peyzajı yapılıp eğer orada bir itiraz yoksa önümüzdeki günlerde bunun ihalesi yapılacak. Kısa sürede de tamamlanacak. Elbette ki daha iyisine layıksınız. Hem Mustafa Şentop başkanımızın talimatının yerine gelmesi hem de belediye başkanımızın Karahasanuşaklıların bu birliğine, bu beraberliğine küçük bir katkısı olarak kabul buyurunuz. Sizlerin bu güçlü birliğinin ve beraberliğinin daim olmasını temenni ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından davetlilere yemek ikramında bulunuldu.