Artan vakalar, hastanedeki Covid servislerini yeniden açtırdı

Kentte ciddi şekilde artış gösteren vakalara bağlı olarak Elbistan Devlet Hastanesi’nde kapatılan Covid-19 servisleri yeniden açılmaya başladı.

Günlük test başvurusunda 3 haneli rakamlara ulaşılan Elbistan’da, yatan hasta sayısının da artmasına bağlı olarak ikinci Covid servisinin devreye alındığı öğrenildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, özellikle Avrupa ve Amerika’da çok hızlı bir yükselişe geçti. Türkiye’de de Covid oranlarında ciddi bir artış yaşanıyor. Mayıs ayı sonu haziran ayı başında haftalık 7 bin civarı olan hasta sayısı, haziran ayı sonunda 57 bine, temmuzun ikinci haftası 226 bin 532’ye yükseldi.

Covid-19'da yeni salgın dalgasına dahil olan Elbistan’da da vaka yoğunluğu yaşanıyor. Elbistan Devlet Hastanesi’nde vakaların sıfırlanmasıyla birlikte kapatılan Covid servisleri de birer birer aktif hale getiriliyor. Elbistan Devlet Hastanesi’nde açılan Covid servisi sayısı 2’ye yükselirken; Covid yoğun bakım servisinin de gelişmelere göre devreye alınabileceği bildirildi.

Uzmanlar ise, Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle zor bir döneme girildiği değerlendirmesinde bulunuyorlar. Bayram ve yaz nedeniyle yaşanan hareketliliğin sayıların artışında önemli olduğunu belirten uzmanlar, Covid-19 vakalarının yükselmemesi için kişisel önlemlerin alınmasında fayda olduğuna dikkat çekiyorlar.

Özellikle baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, aşırı halsizlik gibi yakınmaları olan kişilerin mutlaka maske takmalarını isteyen uzmanlar, artan Covid-19 vakalarına karşı hatırlatma dozunun da önemine değindiler.