400 metrekarelik atölyede ihracata başladılar

Nurhak Belediyesi’nin destekleri ile açılan tekstil atölyesi, ‘G.E.S.S by NURHAK’ markasıyla ihracata başladı. İlk parti ürünlerin İran’a gönderildiği atölyede çalışan kadınların diktikleri kıyafetler, şimdi de Fransa’ yolcusu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nurhak Belediyesi’nin desteklediği Soner ve Gülşah Yemişçioğlu adlı girişimciler, ilçede tekstil atölyesi kurmak için kolları sıvadı. Hummalı bir çalışmanın ardından 400 metrekarelik atölyede dikiş makinelerinin başına geçen 13 Nurhaklı kadın, Soner ve Gülşah Yemişçioğlu’nun öncülüğünde eğitim aldı. Sahibi olacakları mesleğin inceliklerini öğrenen kadınlar, iğne ve ipliği kumaşla buluşturarak dikişe başladı. Meslek sahibi olarak kollarına altın bilezik takan kadınlar, sipariş üzerine istenilen tarzda tişört, çanta ve formaları özenle dikiyor.

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, açılan tekstil atölyesinin, kadınların el emeğine verdikleri önemin yansıması olduğunu söyledi.

Soner ve Gülşah Yemişçioğlu’nun, ‘Nurhak’ta tekstil atölyesi açmak istiyoruz’ şeklindeki fikrini büyük bir heyecanla karşıladıklarını ve belediye olarak tüm desteği sunduklarını hatırlatan Başkan Bozan, “Nurhak’ın kadınlarının üreten olması ve el emeği bizler için çok değerli” dedi.

Başkan Bozan, şöyle devam etti:

“Nurhaklı kadınların emeklerini kazanca dönüştürebilmeleri için her zaman yanlarındayız. Fikir üretip projeler geliştirmenin yanında girişimcilerin de destekçisi oluyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri de tekstil atölyesi oldu. Soner ve Gülşah Yemişçioğlu’nun belediyemiz desteği ile açtığı bu tekstil atölyesinde dikiş makineleri harıl harıl çalışıyor. 13 Nurhaklının istihdam edildiği bu atölyede; kadınlarımızın nasıl emek verdiğine ve özen gösterdiğine şahit oluyoruz.  Burada sabırla, özenle dikilen her ürünün sadece maddi boyutuyla ilgilenmiyoruz. Nurhaklı kadınların kendilerini geliştirmeleri, sosyal hayata ve iş hayatına atılmaları yönündeki katkısının daha çok olduğunun bilincindeyiz.”

Yurtdışından alınan siparişlerin ‘G.E.S.S by NURHAK’ markasıyla müşterilere ulaştırıldığını belirten Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, “Kadınlarımızın emeği ile şekillenen kumaşlar, tişört, çanta ve formalara dönüşüyor. İlk ihracatı yapmanın da sevincini yaşıyoruz. Kesim, dikim, ütü ve paket gibi işleri yapılan ilk ürünler, İran’daki alıcısına teslim edildi. İkinci parti de Fransa’ya gönderilecek.  Diğer Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapmak için çalışmalar sürüyor. Nurhaklı kadınlarımız, bu zorlu sürecin üstünden geleceklerini ispatladılar. Başta girişimcilerimiz Soner ve Gülşah Yemişçioğlu olmak üzere üreten kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık” ifadelerini kullandı.

Tekstil atölyesinde çalışan Nurhaklı kadınlar ise, tüketen değil üreten olmanın sevincini yaşadıklarını dile getirdiler.

21 Tem 2022 - 17:36 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel