Yılmaz: “MEB öğretmenlere zulmetmemelidir”

Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası İl Başkan Yardımcısı Nusret Yılmaz, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili hazırlanan eğitim videolarının izlenme zorunluluğunu kaldırılması gerektiğini belirterek, “MEB, öğretmenlere zulmetmemelidir” dedi.

Sendika olarak uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili olarak taleplerinin geçerli olduğunu hatırlatan Yılmaz, “ÖBA üzerinden yayınlanan videoların öğretmenleri uzman veya başöğretmen yapmayacağını biliyorduk” şeklinde konuştu.

Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası İl Başkan Yardımcısı Nusret Yılmaz, konuyla ilgili açıklamasında; 10 yıllık hizmeti bulunan tüm öğretmenlere uzman öğretmenlik ve 20 yıllık hizmeti bulunan tüm öğretmenlere şartsız ve sınavsız şekilde başöğretmenlik unvanı verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bu taleplerine rağmen; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlik kariyer basamakları kapsamında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimlerinin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden verilmeye başlandığını ifade eden Yılmaz, eğitimlerdeki video izleme zorunluluğu getirildiğini anımsattı.

Bu zorunluluğun, tüm öğretmenlerce tepkiyle karşılandığının altını çizen Yılmaz, “1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 43. maddesinde açıkça ifade edildiği üzere "Öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir" denilerek tüm öğretmenlerin alanında uzman olduğu kanunda açıkça belirtilmiştir” ifadelerini kullandı.

Söz konusu eğitimlerin, öğretmenlerin gelişimine katkı sunamayacağını dile getiren Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası İl Başkan Yardımcısı Nusret Yılmaz, “ÖBA platformu üzerinden uzman ve başöğretmenlik eğitim videoları kitapta yazılanların tekdüze ve sıkıcı seslendirilmiş halidir. Öğretmenlerin gelişimini sağlamayacağı çok açık! Yaz tatilinde izlemenin zorunlu tutulması ise cabası! Amaç, öğretmene eziyetse daha kötüsü olamazdı.

Angaryaya hayır! Öğretmene itibar! Milli Eğitim Bakanlığı acilen tüm öğretmenlerin tepkisini çeken ÖBA videolarını izleme zorunluluğunu kaldırmalıdır” ifadeleri ile açıklamasını tamamladı.