Başkan Bulut: “Hububatta ciddi verim kaybı yaşıyoruz”

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, buğday ve arpada verim düşüklüğü yaşandığını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da sulu tarıma yönelik yatırımların biran önce tamamlanması gerektiğine vurgu yapan Başkan Bulut, “Çiftçiye destek vermez; barajları bitirmezsek tarlaya gidecek çiftçi kalmayacak” dedi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, ilçede kıraç arazilerde başlayan hububat hasadıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mazot, gübre, elektrik ve ilaç gibi girdilerdeki yüksek zamların altında ezilen çiftçinin, kıraç arazilerde umduğunu bulamadığını ve ciddi verim kayıpları yaşandığını dile getiren Başkan Bulut, “Elbistan Ovası’nda hasat sürüyor. Ancak görünen tablo hiç iç açıcı değil. Kıraç arazilerde arpa dönüme 100-150 kilogram verim veriyor. Buğdayda da durum aynı. Başak var görünüyor ama içinde dane yok. Türkiye’nin birçok yöresinde de bu durum yaşanıyor. Verim düşüklüğü her yerde var. Tarım ve Orman Bakanı, 19 milyon 500 bin ton rekolte açıkladı. Mümkün değil. Ancak 18 milyon ton gibi rakama ulaşacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Çiftçinin bu şartlarda tarım yapamayacağının altını çizen Başkan Bulut, “Tarımın önemi arttı. Dünyada arttı. Harp var, pandemi var. Dünyanın durumu ortada. Hal böyleyken arım Kanunu 21.maddede, ‘Milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilir’ diyor. Aksi takdirde çiftçi tarlaya gitmez. Kendileri ne söylerse söylesin; çiftçi bu şartlarda tarım yapamaz. Şimdi hasat ettiğimiz ürünü, geçen senenin mazot, gübre ve ilaç fiyatları ile ekmiştik. Gübre 3 bin lira, mazot 6 liraydı. Bu sene ekeceğimiz ise bambaşka bir durum. Mazot 25 lira, gübrenin tonu 15 bin lira. Nasıl ekeceğiz kıraç arazileri. 150 kilogram dönüme buğday alırsan nasıl ekeceksin. Bu şartlarda ekilmez. O yüzden bizim barajlarımızın biran önce bitmesi lazım. Artık Elbistan’ın da sulu tarıma geçmesi lazım” şeklinde konuştu.

‘Başka ülkeden gelecek buğdayla karın doymaz’ diyen Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Rusya, buğdayı satmıyor. Ukrayna’nın buğdayı denizden çıkamıyor. Çiftçimizi destekleyerek kırsal alandan çekilmesinin önüne geçmeliyiz. Aksi takdirde tarlada kimse kalmaz. Bu sene, birçok tarla sürülmedi. Mazot, traktörden pahalı olmuş. Tarlalar 2 sene sürülmezse kiraya vereceğim diyorlar. Kim alacak kiraya? Karşılığını alamadıktan sonra dünyalar kadar ekersin.

Son bir yılda, üre gübresi yüzde 230, kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 226, amonyum sülfat gübresi yüzde 219, 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 218 ve DAP gübresi yüzde 201 oranında arttı. Mazot ise son bir yıla göre yüzde 276,2 oranında arttı. Bu şartlar, dünyanın neresinde var?” değerlendirmesinde bulundu.

Anız yakılmaması noktasında da çiftçilere hatırlatmada bulunan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Çiftçilerimizi, bu süreçte daha bilinçli olmaya çağırıyoruz. Hasat döneminde bir kıvılcım, çiftçimizin emeğini küle çevirebilir. Çiftçilerimizden bu yönde maksimum düzeyde hassasiyet bekliyoruz” şeklinde konuştu.