Katı Atık Entegre Tesisi bir arpa boyu ilerleyemedi!

Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan 1 milyar liralık hibe ve kredi fonu kapsamında Elbistan’la birlikte 4 ilçeye daha hizmet verecek olan tam donanımlı Katı Atık Entegre Tesisi ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Geçtiğimiz yıl ihaleye edileceği açıklansa da aradan geçen sürede tesisle ilgili bir arpa boyu ilerlemenin olmaması nedeniyle Elbistan’ın hemen yanı başındaki çöp dağı da kentin en büyük sorunlarından biri olarak varlığını koruyor.

Elbistan-Nurhak karayolu üzerinde bulunan ve Afşin ilçesinde kurulacak katı atık tesisine taşınması için yıllardır beklenen çöp depolama alanında, hemen her gün yaşanan yangınlar, vatandaşları bezdirdi. Çöp yığınlarından yükselen dumanlar, Elbistan-Nurhak karayolunun büyük bölümünde etkili oluyor. Rüzgarın da etkisi ile ilçe merkezine ulaşan dumanlar, gökyüzünü kaplıyor. Çöplüğün bir diğer olumsuzluğu ise, çevreye yaydığı kötü koku. Elbistan-Nurhak karayolunu kullanan sürücüler, camlarını bile açamıyor. Kötü koku, rüzgarın yön değiştirmesi ile birlikte çevre mahallelerde de etkili oluyor.

Şehrin bu sorununa neşter vuracağı açıklanan Kuzey İlçeleri Entegre Katı Atık Tesisi projesini hayata geçirmek amacıyla başlatılan çalışmalar, adeta kaplumbağa hızıyla ilerliyor. Avrupa Birliği tarafından sağlanan 1 milyar liralık ilave kaynakla tamamen hibe olarak yapılacak tesis için 2021 yılı içinde ihale düzenleneceği açıklanmıştı.

Açıklamayı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş eşsiz bir doğaya ve coğrafyaya sahip. Bize miras kalan bu eşsiz tabiatı muhafaza etmek en önemli görevlerimizden biri. Değişen iklim ve coğrafi şartlar için kuzey ilçelerimize de tam donanımlı bir Katı Atık Bertaraf Tesisi inşa edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın üzerinden 1 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen ne ihale takvimi ne de projenin akıbetiyle ilgili somut bir adım atılmadı.

Vatandaşlar ise, “Bu çöp dağından kurtulmak için daha ne kadar bekleyeceğiz?” sorusunu yönelterek, “Yapılacak, edecek, bitecek’ kelimelerini duymak istemiyoruz artık. Cek-cak diye diye kaç yıl geçti. İcraat istiyoruz” ifadelerini kullandılar.