Akgül’den Mikrokrogirişimci Kadınlar Günü açıklaması

  Nobel Barış Ödülü sahibi ve mikrokredinin dünyadaki öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Aziz Akgül işbirliğiyle, 2003 yılından bu yana uygulanan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kadar 200 bin dar gelirli kadına ulaştı.

İş fikri olan binlerce dar gelirli kadın iş hayatına başlayarak hayallerine kavuşmasına önayak olan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Halil Fatih Akgül, “Mikrokrediyle bugüne dek nice hayatlar değişti. 19 yılda iş fikri olan binlerce kadının hikâyesi yazıldı. Bu başarı hikâyelerinin yazılabilmesi için, bugüne dek 1 milyar 350 milyon liralık mikrokredi dağıtıldı. 6 milyon dar gelirli kadın arasında sermaye desteği bulamayan binlerce kadın girişimci adayımız var. Amacımız, onların mikrokredi vasıtasıyla iş fikirlerini hayata geçirerek iş kurmalarını sağlamaktır.

Mikrokrediyle kadınların hayatlarını değiştiriyoruz. Amacımız, kadınların kendi ayakları üstünde durması ve iş hayatında daha aktif rol almalarının mümkün olmasıdır. 19 yıllık süreçte, 200 bin kadına mikrokredi sayesinde iş kurma olanağı sağladık. Bundan sonraki hedefimiz, Türkiye’de gelişmiş ülkelere oranla düşük olan kadın girişimciliğini arttırmaktır. Bizler, hayallerini ilmek ilmek işleyerek gerçekleştiren kadınların hikâyesine tanık oldukça inancımız artıyor. Mikrogirişimci kadınlarımız, mikrokrediyle üretiyor, ticaret yapıp bunun satışını yapıyor ve ekonomiye can veriyor. Mikrokredi programıyla, iş kurma olasılığı olan kadınlarımızın her zaman yanındayız” dedi.