Elbistan Dağcılık Kulübü’nden ‘zirvelerin kralı’ için vefa tırmanışı

Elbistan Dağcılık Kulübü (EDK), Türkiye’nin dört bir yanından gelen dağcılarla birlikte ‘Krallar Unutulmaz Efsane Olur’ projesi çerçevesinde 4. Hakan Coşkun Anma Tırmanışını Niğde Aladağlar’da bulunan 3723 metrelik Emler zirvesine gerçekleştirdi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kulüp başkanı Mustafa Kemal Kadayıfçı, “Zirvelerini kralı merhum Hakan ağabeyimizi, onun aşık olduğu zirvede anmaktan başka bir şey düşünülemezdi” dedi.

Elbistan Dağcılık Kulübü ( EDK) kurucu başkanı Hakan Coşkun, 2017 yılında 7010 metrelik Khan Tengri dağında elim bir kaza sonucu hayatını kaybetti. 41 yıllık yaşamında kişiliği, mütevazılığı ve yol göstericiliği ile camianın saygısını kazanan Coşkun, ayak basmadık zirve bırakmayarak aldığı ‘Kral’ lakabını hak ettiğini ispatladı. Aradan geçen 4 yıllık süre boyunca başta EDK sporcuları olmak üzere öğrencileri, sevenleri ve hayatına dokunduğu sporcular, Coşkun’un adı ve hayalleri yaşasın diye elinden gelen çabayı gösteriyor.

Kurucusu olduğu Elbistan Dağcılık Kulübü (EDK), efsane sporcu Hakan Coşkun adına her yıl anma tırmanışı düzenliyor. Bu yılki zirve tırmanışının rotası ise, Niğde Aladağlar’da bulunan 3723 metrelik Emler Dağı zirvesi oldu. Zirve tırmanışı, yüze yakın dağcı sporcusu ve birçok dağcılık kulübünün katılımıyla gerçekleştirildi. Zorlu tırmanışın ardından zirveye ulaşan sporcular, Coşkun’u rahmet ve minnetle anarak, “Zirveden Krala selam olsun. Anısını ve adını her zaman diri tutmaya söz verdik. Sözümüzü tutuyoruz” dediler.

Tırmanış sonrası açıklamada bulunan Elbistan Dağcılık Kulübü Başkanı Mustafa Kemal Kadayıfçı,  “ Her yıl olduğu gibi bu yılda efsane sporcumuz Hakan Coşkun’u en çok sevdiği yer olan zirvelerde andık. Ülkemizin dört bir yanından hem kampanyamıza destek vermek hem de efsane sporcumuza vefa örneği göstermek üzere gelen dağcı dostlarımızla birlikte performans gerektiren bu rotada bulaşarak yoğun duygular içerisinde başarılı bir tırmanış gerçekleştirdik. “Krallar Unutulmaz Efsane Olur” kampanyasının Türk dağcılığında büyük yer bulması bizi çok mutlu etti. Gördük ki hocamın dağcılık camiasında ki yeri bildiğimizin ve tahmin ettiğimizin çok üzerindeymiş bizlere bu yolda destek olan dağcılık kulüplerine ve dağcılık ahlakını içselleştirmiş sporcu dostlarımıza gösterdikleri vefa örneği için çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

‘Elbistan dağcılığını, hocamızın izinde ve dağcılık ahlakı ile elimizden geldiğince daha ileri götürmek için çabalarımız devam edecek’ diyen Kadayıfçı,  “Bu etkinliği gerçekleştirmemizde maddi manevi destekleriyle yanımızda olarak bizleri yalnız bırakmayan MCIA Grup’a, Gaziantepli Baklavacı Hacıoğullarına ve Yener Oto’ya desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunarız” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.