Biçerdöver fiyatları belli oldu  

Elbistan Ziraat Odası, 2022 hasat döneminde geçerli olacak biçerdöver ücretlerini belirledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, ilçedeki hububat sezonunun başladığını dile getirdi. Her yıl olduğu gibi bu sezonda da çiftçiler ve biçerdöver sahiplerinin katılımı ile biçim fiyatlarını belirlediklerini dile getiren Başkan Bulut, her iki tarafında mağdur olmayacağı bir fiyat üzerinde uzlaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Biçerdöver fiyatlarını belirlerken mazot ve diğer girdilerdeki artış rakamlarını baz aldıklarını ifade eden Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “İlçemizde hasat sezonu başladı. Çiftçilerimiz, emeğinin ve alın terinin karşılığını almak için aylardır gecesini gündüzüne kattı. Tüm çiftçilerimize bol, bereketli ve kazasız belasız bir sezon diliyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hasadın başlamasıyla birlikte biçerdöver fiyatlarını belirlemek için toplandık. Tabii geçtiğimiz yıla oranla mazot ve diğer girdilerde ciddi artışlar söz konusu. Toplantı sonucunda mazottaki ve girdilerdeki artışla orantılı olarak hem çiftçimizi hem de biçerdöver esnafını mağdur etmeyecek bir rakam üzerinde anlaşmaya özen gösterdik. Aldığımız karar doğrultusunda tavsiye fiyatı olarak sulu arazide 1 dönüm biçerdöver fiyatı 110 TL, kıraç arazide ise 80 TL şeklinde belirlendi” dedi.

Saman yapan biçerdöverler için de ayrıca rakam belirlediklerini bildiren Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Saman yapan biçerdöverlerde çift römorklu iki tonluklar için sulu arazi fiyatı 750 TL olarak belirlendi. Kıraç arazi için ise aynı boyut için 1000 TL oldu. Kıraç arazide arpa samanı yapan biçerdöverler için ise 1100 TL fiyat belirlendi. Patoslu biçerdöver biçimi ise samanı çiftçiye verilmek kaydıyla dönümü 150 lira şeklinde tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Bulut, özel fiyat belirlenmesinin çiftçi ile biçerdöver sahibi arasında yapılabileceğini bu fiyatların geneli bağlamayacağının altını çizdi.

5 kilometreden uzak yerdeki samanların ya tarlaya döküleceğini ya da mazot farkı ödenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Bulut, çiftçilerin hasat sırasında özellikle dane kaybı noktasında da azami dikkat göstermesi gerektiğine işaret etti.

18 Tem 2022 - 11:29 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel