Elbistan’da hububat hasadı ‘umutlu’ başladı

Elbistan’da çiftçilerin bin bir emek ve zahmetle yetiştirdikleri arpa ve buğday tarlalarında hasat başladı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bu yıl kıraç arazilerde ortalama verimin 200-300 kilogram arasında değiştiği belirtilirken; arpa 5.900-6.100, buğday da 6.800-7.200 lira arasında alıcı buluyor. 

Hububat üretiminde hatırı sayılır bir yere sahip olan Elbistan’da, birçok mahallesindeki kıraç arazilerde arpa ve buğday hasadı sürüyor. Asıl yoğunluğun sulu tarlalardaki buğday hasadıyla başlayacağı ovada biçerdöverler, yine kıraç tarlalarda buğday biçme mesaisini sürdürüyor. Hasat edilen buğday ve arpa, Zahire Pazarı’na getirilerek burada satılıyor. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de dane kayıplarını önlemek için denetimlerini sürdürüyor.

Son yıllarda kuraklık nedeniyle ciddi verim kayıpları yaşanan ilçede bu sezonki ilk verim rakamları da ortaya çıktı. Verim miktarı, yağış durumuna göre mahalle mahalle değişiklik gösterse de ortalama 200-300 kilogram arasında seyrediyor.

Hasadın başlamasıyla birlikte, aylardır sakinliğe bürünen Zahire Pazarı’nda da yoğunluk göze çarpıyor. İşyerlerinin önü, arpa yığınları ile dolarken çiftçilerle esnaflar arasında da sıkı pazarlıklar yaşanıyor. Zahire Pazarı’nda arpa 5.900-6.100, buğday da 6.800-7.200 lira arasında alıcı buluyor.  Arpa ve buğday, il dışındaki fabrikalar ve alıcılara gönderiliyor.

Çiftçiler ise, yüksek girdi fiyatlarından yakınıyor. Çiftçiler, mazot ve gübre başta olmak üzere ciddi şekilde artan girdiler nedeniyle maliyeti karşılamakta zorlandıklarını belirttiler.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, ​​​​​​​yağışın olumlu seyretmesinden dolayı ülke genelinde verim ve kalitenin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Güldal, “TMO olarak kendi üreticimizden aldığımız ürünlerle stoklarımızı doldurmayı ve 2022-2023 tüketim döneminde yurt içi kaynaklarımızı kullanmayı hedefliyoruz. Hasat bu yıl 2-3 hafta gecikmesine rağmen yağış rejiminin olumlu seyretmesinden dolayı verim ve kalite çok yüksek. Bereketli ve iyi gidiyor şükür. Haliyle Türkiye'de beklenen rekolte büyük oranda gerçekleşecek. Bu anlamda hububat özelinde verimli ve bereketli bir sene yaşıyoruz. Buradan tüm üreticilerimize kazançlarının bereketli, ürünlerinin bol olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

16 Tem 2022 - 17:32 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel