Şanlı direnişin 6.yıl dönümü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6.yıldönümü dolayısıyla ‘Türkiye Aşkına’ temasıyla Elbistan’da etkinlik düzenlendi.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminin üstünden 6 yıl geçti. Türk siyasi tarihinin en ağır saldırısı olan darbe girişimine karşı şanlı direnişin sergilendiği günün 6.yıl dönümünde ülke genelinde olduğu gibi Elbistan’da da etkinlik düzenlendi.

Elbistan Kaymakamlığı’nın uhdesindeki etkinliklerin adresi, demokrasi nöbetlerinin tutulduğu Dulkadiroğlu Caddesi oldu. Etkinlik, saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra, Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde yaşanılanların anlatıldığı sinevizyon gösterisi izlendi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi İnkılap Tarihçisi Öğr. Gör. Fatih Yavuz, kürsüye davet edildi.

Yavuz, “Türk milleti destan yazmaktan geri durmaz” diyerek, “Tarihte bir devletin, bir milletin başına gelebilecek en kötü olaylardan biri darbedir. Darbe bir devleti, ülkeyi yıllarca geri götürür ayrıca halkta maddi ve manevi bir yıkım yapar. Sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Bu, durumu tekrar aynı yerine getirmek için yıllar gerektirir. Yıllar sonra biz daha ilerde değil olduğumuz yerde bulunuruz. Ayrıca darbe kadar bir devletin başına gelebilecek en kötü olay hainliktir.  Çünkü hainliğin gelebileceği yeri tahmin edemezsiniz ve bu hainliğin geldiği yeri tahmin edemeyeceğiniz için çok büyük tahribata neden olur.  Bu tahribat millet için sadece ekonomik değil, toplumsal ve psikolojik olarak da o kadar fazladır ki yine millet olarak uzun yıllar sürecek bir travmaya neden olur” ifadelerini kullandı.
15 Temmuz’un, Türk siyasi tarihindeki darbelerden farklı olduğuna değinen Yavuz, “Bugün buraya milletimizin demokrasi zaferini kutlamak, kalpleri iman ve ülke sevgisi ile dolu olarak vatan, millet, bayrak, istiklal ve diğer bütün mukaddes değerleri uğruna gözlerini kırpmadan canlarını veren aziz şehitlerimizi bir kez daha anmak için burada bir araya gelmiş bulunuyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi Türk siyasi tarihine darbeler dönemi olarak eklenen son kısımdır. Ancak karakteristik olarak farklıdır. Çünkü bundan önceki müdahale ve darbelerde biz askerlerin yaptığı müdahaleler olarak biliriz. 15 Temmuz’da ise sırf devleti ele geçirme amacı için orduyu kullanan üniforma giymiş teröristler olarak görmemiz lazımdır” şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye davet edilen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal ise, 15 Temmuz’da milletin kendi iradesine sahip çıktığını hatırlattı.

Konuşmaların ardından Hirasu Kara adlı öğrenci, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okudu. Küçük Hirasu, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, küçük Hirasu’yu bizzat tebrik etti. Hirasu’nun ardından darbenin seyrini değiştiren kahraman astsubay kıdemli başçavuş Ömer Halisdemir için yazılan ’30 Kuş’ şiiri okundu.

Programa katılan Harun Beyaz da seslendirdiği ezgiler ve şarkılarla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Etkinlikte, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından, katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Etkinliklere, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şehmuz Altuner, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş, MHP Elbistan İlçe Başkanı Üzeyir Bostan, daire amirleri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.