BİLSEM, ‘Fikrim İklim’ projesi ile Türkiye’ye örnek oldu  

Elbistan Bilim Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) hazırladığı ‘Sürdürülebilir fikirler, yaşanabilir iklimler; fikrim iklim’ projesi, TÜBİTAK tarafından ulusal çapta desteklemeye uygun bulunan projeler arasında yerini aldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürü Mehmet Turaç, TÜBİTAK tarafından yürütülen 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı 2022/1 döneminde desteklenen projelerin açıklandığını söyledi.

Kahramanmaraş genelinde sadece Elbistan BİLSEM tarafından hazırlanan ‘Sürdürülebilir fikirler, yaşanabilir iklimler; fikrim iklim’ adlı projelerinin TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görüldüğünü ifade eden Turaç, “4004 Doğa Eğitimi Bilim Okulları ile bilginin toplum ile buluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını, bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılmasını amaçlamaktadır. Türkiye genelinde desteklenmeye layık görülen 103 projeden bir tanesi okulumuzun hazırladığı 120 bin TL bütçeli ‘Sürdürülebilir fikirler, yaşanabilir iklimler; fikrim iklim’ projesi oldu. Bu proje Kahramanmaraş genelinde bir okul olarak hazırlanmış ve kabul görmüş ilk ve tek proje olma özelliği taşıyor” dedi.

Projenin uygulanmasına Eylül ayında birçok üniversiteden akademisyenlerin katılımı ile başlanacağının bilgisini veren Turaç, “Eylül ayında bir hafta boyunca uygulanacak projeye İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Ömer Lütfi Şen, Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, Manisa Celal Bayar Üniversitesinden Doç. Dr. Erkan Hasan Atalmış, Gazi Üniversitesinden aynı zamanda Türkiye Oryantrink Federasyonu Başkanı Prof Dr. Tekin Çolakoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden Prof. Dr. Ferhan Tümer ile Doktor Öğretim Üyesi İsmail Yelpaze uzman ve eğitimci olarak katılacaklardır. Proje kapsamında Kandil Barajı, Afşin-Elbistan termik santralleri, Elbistandokya, Afşin Katı Atık Depolama tesisi, Pınarbaşı mesire alanında çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

Projemiz kapsamında “İklim Zirvesi”,”Günün Radyo Programı”, “İklim Elbistan”, ”Kum Gösterisi”, “Vantırolok Gösterisi”, İklim Güncesi”, “İklim için Oryantiring” ve birçok iklim deneyi ile disiplinler arası etkileşim etkinlik ve oyunlarla sağlanacaktır. Bu kapsamda, hedef kitlemiz olan 7. sınıftan 8. sınıfa geçecek 30 öğrencilerimize iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturulacak ve küçük yaşlardan itibaren bu konular hakkında etkinlik ve projeye katılımları sağlanacaktır. İçerisinde proje çıktılarımızın yer alacağı  “İklim Bildirisi” kitapçığımız ile de toplumun tamamına hitap edilecektir” ifadelerini kullandı.