Elbistan Anadolu Lisesi’nin ‘mouse pad’ tasarımı patent aldı

Elbistan Anadolu Lisesi tarafından yapılan ‘Mouse Pad’ tasarımı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Okul müdürü Birkan Şatıroğlu, yerel bir firma ile yapacakları anlaşmayla birlikte ‘ Elbistan Anadolu Lisesi’ patentli mouse pad üretimi için kolları sıvayacaklarını söyledi.

Elbistan Anadolu Lisesi’nde başlatılan çalışmalar kapsamında okul için özel olarak ‘mouse pad’ tasarımı yapıldı. Tamamen özgün olan tasarım için Türk Patent ve Marka Kurumu’na patent başvurusunda bulunuldu. Yaklaşık 3 aylık incelemenin ardından kararını açıklayan Türk Patent ve Marka Kurumu Tasarımlar Daire Başkanlığı, Elbistan Anadolu Lisesi’nin bu çalışmasını tescilledi.

Konuyla ilgili olarak değerlendirme yapan okul müdürü Birkan Şatıroğlu, emeği geçen okul yönetimi ve öğrencilere teşekkür etti.

Özel bir çalışmanın sonucunda kazandıkları tasarım tescilinin, okulun ve öğrencilerin geleceği açısından büyük önem arz ettiğine değinen Şatıroğlu, seri üretime de en kısa sürede başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Şatıroğlu, “Tasarımı okulumuz öğrencileri ve öğretmenleri tarafından yapılan mouse pad için Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusunda bulunmuştuk. Değerlendirme süreci sonunda tasarım tescilini aldık. Çalışmamızı en kısa zamanda ticarileştirmeyi düşünüyoruz. Yerel bir firma ile anlaşma aşamasına geldik. Üretim adedi ile ilgili görüşmemiz sürüyor. Üretim aşaması sonrasında da okulumuza gelir sağlayacağız. Öğrencilerimiz de ileride bu alanda eğitim aldıklarında sahada yetişmiş olmanın avantajını kullanabilecek. Diğer yandan da okulumuzun tanıtımını yapmış olacağız” dedi.
Farklı projelerle önümüzdeki eğitim döneminde de çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Elbistan Anadolu Lisesi müdürü Birkan Şatıroğlu, “Elbistan’ımız ve okulumuzla ilgili özgün projelerimizin tasarım ve hazırlık aşamalarını yeni eğitim-öğretim döneminde de sürdürmek istiyoruz. Öğrencilerimizi geleceğe hazırlama noktasında güçlü bir deneyim ve kültürü okulumuzda yerleştirmeyi amaçlıyoruz. Aldığımız bu tasarım tescili de bizleri gelecek adına motive etti. Öğrencilerimin ve öğretmenlerimin, daha farklı alanlarda da özgün fikirler üretip ve bunları projelere dönüştüreceğine olan inancım tam” açıklamasında bulundu.

07 Tem 2022 - 18:03 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel