Kırsal mahallelerdeki okullar ‘Köy Yaşam Merkezi’ oluyor

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, kırsal mahallelerdeki okul binalarının, ‘Köy Yaşam Merkezi’ konseptine dönüştürüleceğini söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

İlçede bu yaz sürecinde 10 okulu dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Çetin, “Köy yaşam merkezi konseptimizi ilk olarak Kantarma ve Çıtlık mahallelerinde hayata geçireceğiz” dedi.

Çetin, "köy yaşam merkezleri" konsepti altında 4 bakanlığın iş birliğinde köy okullarında tarım ve hayvancılık gibi alanlarda halk eğitimi kurslarının ve yaz kampı gibi faaliyetlerin düzenleneceğini bildirdi.

Önceliklerinin köy okullarının bölgenin ihtiyacı olan kademede hizmet vermesi olduğuna değinen Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, proje çerçevesinde okul incelemelerine devam ettiklerini dile getirdi.

Çetin, “Büyükşehre dönüştükten sonraki mahallelerdeki köy okullarının hepsinin aktif olarak yeniden kullanılmasıyla ilgili 'köy yaşam merkezleri' konsepti altında yeni süreci bayramdan sonra başlatacağız. Burada da amacımız, bu okul binalarının aktif olarak eğitim birimleri olarak kullanılması” şeklinde konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, şöyle devam etti:

“Kısa süre içerisinde ilçemizde bu projeyi başlatacağız. İlk olarak Çıtlık ve Kantarma mahallelerimizde uygulayacağız. Yakın vadede ise Gücük ve Hasankendi mahallelerimizi Köy Yaşam Merkezi’ne kavuşturmayı planlıyoruz. Bu yılki hedefimiz ise 10 mahallemizde bu hizmeti sunmak. Bu projeyle kırsal mahalledeki vatandaşlarımıza tarım ve hayvancılıkla ilgili eğitimler vererek sürekli yanlarında olmayı onlara destek vermeyi amaçlıyoruz. Köy okullarımızı, bölgenin ihtiyaçlarına göre aktif olarak kullanmak için dönüşüme alacağız.

Bu kapsamda özellikle halk eğitimi merkezimizin kurslarını bu binalarda açarak vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle arıcılıktan tutun tüm alanlarla ilgili şehre gitmeden sürekli bir kurs alması için ayağına eğitim hizmetinin geldiği bir mekanizmayı oluşturma hedefimiz var.”

Çetin, “Tüm bu eğitim çalışmalarının yanı sıra Köy Yaşam Merkezlerimiz cenaze, düğün ve mahalle toplantıları gibi etkinlikler için de kullanılabilecek. Bayramdan sonra kolları sıvayıp çalışmalarımıza başlayacağız. İnşallah vatandaşlarımızın en üst düzeyde istifade edebileceği yerler oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

 

05 Tem 2022 - 17:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel