Ali Tekinsoy’lu Ayşegül, LGS Elbistan birincisi oldu  

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavda 495 puan alan Elbistan Ali Tekinsoy Ortaokulu öğrencisi Ayşegül Sağan, ilçe birincisi oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, merkezi sınav başvurusunun 8'inci sınıf öğrencileri için otomatik yapıldığı sınava 1 milyon 31 bin 799 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti. Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda 400-500 puan arasında puan alan öğrenci oranı geçen seneye göre artış gösterdi. Öğrencilerin yüzde 9,93'ü 400-500 puan aralığında yer aldı.

Elbistan’da ise, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) çerçevesindeki merkezi sınav, 2 bin 505 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Ali Tekinsoy Ortaokulu öğrencisi Ayşegül Sağan, LGS'de 495,0615 puan alarak Elbistan birincisi oldu.

1 soruyu yanlış yaparak Türkiye birinciliğini kıl payı kaçıran Sağan, lise eğitimine İstanbul’da devam etmek istediğini dile getirdi.
Ailesine ve öğretmenlerine bu sevinci yaşattığı için mutlu olduğunu belirten Sağan, sınava hazırlık sürecini planlı bir şekilde değerlendirdiğini söyledi.
Okulunda öğretmenlerinden evde ise ailesinden büyük destek gördüğünün altını çizen Ayşegül Sağan, “Bu başarıyı yakalamamda her zaman yanımda olan öğretmenlerime, okul yönetimine ve aileme teşekkür ediyorum” dedi.

Okul müdürü Ahmet Arslan da, “Bu haklı gurur hepimizin’ diyerek, “Ayşegül kızımızın başarısında emeği geçen ailelerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Arslan, “LGS Elbistan birincisi 495,0615 puan ve 0,03 yüzdelik dilim başarısıyla öğrencimiz Ayşegül Sağan oldu. Okulumuzu gururlandıran Ayşegül kızımızın başarısının bundan sonraki eğitim hayatında devam etmesini diliyorum. Öğrencimizi ve ailesini tebrik eder, bu başarıyı sağlayan öğretmenlerimize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

01 Tem 2022 - 11:52 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Muhabir  Hakan Ceran