Ünal, "Önümüzdeki süreçte dünyayı enerji krizi ve gıda krizi bekliyor”

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki süreçte dünyayı enerji krizi ve gıda krizi bekliyor. Kendi kendine yeten ülkelerin ayakta kalacağı bir sürece doğru eviriliyoruz” diye konuştu.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ta bir dizi temaslarda bulundu, açılış törenine katıldı. Ünal, ilk olarak, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Osman Sayın Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Okulları ve Engelsiz Spor Okulları açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Mahir Ünal, önümüzdeki günlerde Kahramanmaraş’a yeni ve büyük spor kompleksleri kazandıracaklarını söyledi.

Her bireyin yaşadığı şehre ve ülkesine karşı sorumlulukları olduğuna işaret eden Ünal, bir ülkeyi ayakta tutan en temel unsurlardan birisinin aidiyet duygusu olduğunu ve sorumlulukları aidiyetlerin belirleyeceğini belirterek, gençlerden aidiyetlerine sahip çıkmalarını istedi.

Ünal, şöyle devam etti:

“Biz bedenini bizim yetiştirdiğimiz ama zihni küresel egemenlere ait bir gençlik olmasın istiyoruz. Zihni de kalbi de ruhu da sporu da bu tarihe, bu kültüre, bu coğrafyaya, bu medeniyete ait sporcular yetiştirmek için mücadele veriyoruz. Gençler sevgili sporcular, sizin sorumluluğunuz da yarın bu ülkeyi omuzlayabilecek şekilde kendinizi yetiştirme sorumluluğudur. Bizim sorumluluğumuz ise sizlere bu imkânları sunmak. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 20 yıldan beri bu ülkenin gençleri dünyadaki gençlerle rekabet edebilsinler, kendilerini yetiştirebilsinler diye büyük bir mücadele veriyor.
Bugün maalesef dijital dönüşümün bir sonucu olarak sosyal medya, sosyal platformlar, dijital platformlar sizin heyecanlandıran, sizin arzularınıza, isteklerinize her türlü arzu nesnesine dönüşmüş bir sosyal medya, dijital medya ortamıyla karşı karşıyasınız. Lütfen zihninizi, kalbinizi oralara mahkûm etmeyin. İşte işte zihninizi, kalbinizi oralara mahkûm etmemek için spor çok önemli. Spor yapmanız çok kıymeti. Sporda alacağınız başarılar çok kıymetli. Sizlere daha büyük salonlar, daha geniş salonlar, daha büyük imkânlar sunacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde Kahramanmaraş’ımıza yeni büyük spor kompleksleri kazandıracağız. Yeter ki sizler gelişin, büyüyün, mücadele edin, bu ülkeyi omuzlayın, bu coğrafyayı omuzlayın. Şunu unutmayın ki; şehirleri ayağa kaldıranlar o şehrin evlatlarıdır, Kahramanmaraş’ı ayağa kaldıracak olan işte buradaki gençlerdir.”

Törende, çeşitli spor dalları ile halk oyunları gösterileri düzenlendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, daha sonra özel bir tohumculuk firması tarafından düzenlenen geleneksel tarla günü etkinliğine katıldı.

Serada yetiştirilen ürünleri inceleyen Ünal, tohum geliştirmenin kıymetli ve stratejik bir konu olduğunu belirtti ve firma yetkililerini kutladı.

AK Parti iktidarları öncesinde Türkiye'nin çok ciddi tohum sıkıntısı yaşadığını ifade eden Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her konuda olduğu gibi tohumculukta da attığı adımlarla Türkiye'yi dünyada şu anda oldukça iyi bir noktaya getirdiğini vurguladı.

Ünal, önümüzdeki süreçte dünyayı iki büyük krizin beklediğinin altını çizerek, “Kendi kendine yeten ülkelerin ayakta kalacağı bir sürece doğru eviriliyoruz. Pandemi, insanlara paranın karın doyurmadığını gösterdi. Yani paranız olsa bile eğer üretiminiz yoksa lojistiğiniz, tedarik zinciriniz yoksa para ne yapacak ki? Paranın satın alma gücü bir yere kadar. Bugün özellikle Avrupa'nın yaşadığı en temel sorunlardan birisi, üretim krizi. Çünkü, tedarikte bağımlı hale gelen ülkeler tedarik zinciri kırıldığı anda geçmiş olsun. Biz son 20 yıldan beri Türkiye ile ilgili her şeyi planlarken iki şeye dikkat ettik. Bu kapsamda şehirlerimizi kendi kendine yetecek şehirler olarak planladık ve Türkiye'yi kendi kendine yetecek bir ülke olarak planladık” ifadelerini kullandı.
Küresel bir kriz yaşandığına işaret eden Ünal, "Bugün brent petrolün varili 18 dolardan 120 dolara kadar çıkıyorsa bu küresel bir sorun demektir. Bugün enerji krizi bütün dünyada ciddi bir sorun olarak önümüzde. Hiper enflasyon, bütün dünyanın ciddi bir sorun olarak önünde. Tedarik zincirinde ortaya çıkan kırılmalar ciddi bir sorun olarak önümüzde. Emtia fiyatları ciddi bir sorun olarak önümüzde” dedi.

Programlara, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu ile ilgililer katıldı.

28 Haz 2022 - 16:05 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel