Türkiye Aile Destek Programı başvuruları başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve 4 milyon hanenin yararlanacağı Türkiye Aile Destek Programı’na başvuruların başladığını söyledi.

Bakan Yanık, paketin toplam maliyetinin 15 milyar lira olduğunu ve şu ana kadarki en büyük sosyal yardım olacağını belirtti

 ‘ Türkiye Aile Destek Programı’nın ayrıntılarını açıklayan Bakan Yanık, “2021’de 97.8 milyar lira yardım yapıldı. Sosyal yardımların daha geniş alana ulaşması amaçlanıyor. Türkiye Aile Desteği Programı’ndan yılda ihtiyaç sahibi 4 milyon hanenin yararlanmasını hedefliyoruz. Şu ana kadarki en büyük sosyal yardım programı olacak” diye konuştu.
Yanık, “Mevcut sosyal yardımlardan faydalananların yanı sıra şu an faydalanmayan ihtiyaç sahipleri de bu yeni programdan yararlanabilecek. Destek ödemesi ailenin gelir durumuna göre aylık 450-550-600 lira olarak üç farklı şekilde yapılacak. Yıllık 5 bin 400-7 bin 200 lira olacak. Destek 12 ay boyunca ve düzenli aylık olarak verilecek. Başvurular e-Devlet ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden alınacak. İlk ödeme ise Kurban Bayramı öncesinde yapılacak” dedi.

Sosyal desteklerden yararlanmada gelir durumu belirleyici oluyor. Bu yeni destekten yararlanacak hanelerde de yine gelir durumuna bakılacak. Gelir durumunda ise asgari ücret baz alınıyor. Buna göre destekten hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden yani 1.417 liradan az olan haneler yararlanabilecek. Gelir bu rakamın ne kadar altındaysa ödenecek tutar da ona göre artacak.