Başkan Şahin: “Deva Partisi, yarının Türkiye’sinin kurucu aktörüdür”

DEVA Partisi Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin, ekonomide yaşanan sorunlar ve buna bağlı olarak vatandaşların karşı karşıya kaldığı olumsuzluklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Halkın nabzını tutmak için ilçe teşkilatı ile birlikte esnaf ziyareti gerçekleştirdiklerini ve stant çalışmaları yaptıklarını belirten DEVA Partisi Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin, “Esnafımızın bugün geldiğimiz durumda belinin büküldüğünün, enflasyon karşısında ne denli yıprandığının, satacak ürün konusunda sorun yaşadığını olan ürününde ise alıcının olmadığının sitemini duyduk” dedi.

Esnafın, maliyetler ve kiralar nedeniyle çok zor durumda olduğunu ifade eden Başkan Şahin, “Önceki dönemlerde yaşanan krizlerde sorunun satın alacak ürün bulmakta olduğunu, günümüzde ise rafların dolu olmasına rağmen alacak insanın bulunmadığının bu gidişatın ise artan kiralar ve girdi maliyetlerinin her gecen gün katlanması ile çıkılmaz bir noktaya gelmiş olduğunu konuştuk. Günümüzde oluşan SGK ve vergi borçları karsında işverenlerin araçlarında evlerinde ve banka hesaplarında icraların bulunmasından üzüntü duymaktalar” şeklinde konuştu.

AK Parti hükümetinin ekonomi politikasını eleştiren ve ülkenin faiz yükü altında ezileceğini dile getiren DEVA Partisi Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin, şöyle devam etti:

“Borçlarını ödemek için kredi çeken esnafa vatandaşa, faiz eşittir enflasyon diyen hükümete karşın vatandaşımız artık, ekonomiyi yönetmenin ekonominin kitabını yazdım demekle değil ekonomiyi iyi bilmek, ekonominin gereklerini yerine getirmekle olduğunun bilincine varmıştır. Bağımsız bir merkez bankası, güçlü bir para politikası ile bir yerlerde ışık aramak yerine ekonominin, ışığı tutarak yol gösterici bir güç tarafından idame ettirilmesi gerektiğinin farkındalığına varmıştır bir millete sahibiz artık.
Devletin faiz yükü olarak basit bir anlatım ile en az 400 milyar lira faiz ödemesiyle karşı karşıya olacağız, 50 milyar lira ödemek vatana ihanetse, 400 milyar lira nedir? Ek bütçede faiz giderleri için tam 90 milyar lira daha ödenek çıkartmak istiyorlar. Önceki bütçede 240 milyar. Ek bütçe için istedikleri rakam 90 milyar. Yetmedi, bir de Kur Korumalı Mevduat için 40 milyar lira daha koymuşlar. Rakam çıktı mı 370 milyar liraya? Yetmedi. KKM için iki kanaldan ödeme yapılıyor. Merkez Bankası’ndan yapacakları ödeme burada yok. Onu da ekleyin, en az 400 milyar liralık faiz ödemesiyle karşı karşıya olacağız.

 Bir zamanlar ‘faiz lobisi’ diye gezinenler vardı. Hazinenin ödediği faiz yüzde 6-7’yken, yılda 50 milyar lira faiz ödediğimiz günlerde Erdoğan, ‘Bu faizi ödemek vatana ihanettir’ diyordu. 50 milyar ödemek vatana ihanetse, 400 milyar lira ödemeyi nasıl tanımlıyorsunuz? Bir de çıkmış hâlâ faizle mücadeleden bahsediyor.”

DEVA Partisi’nin, yarının Türkiye’sinin kurucu aktörü olduğuna vurgu yapan Başkan Şahin, “Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın da söylemi ile eylem planlarımız laf ebelerine okkalı birer cevaptır. DEVA Partisi; yarının Türkiye’sinin kurucu aktörüdür. Seçimlere tam 20 tane eylem planımızla gireceğiz.  Hani bazıları bol bol koşuyor. ‘Bunların çözüm önerisi yok’ diyorlar. Oturdukları yerden laf ebeliği yapıyorlar.  Bizim her bir eylem planımız, onlara okkalı birer cevaptır. Bu laf ebelerinin gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar. Biz, sadece seçimlere hazırlanmıyoruz. Seçim sonrasına da hazırlanıyoruz.”

 

27 Haz 2022 - 16:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel