Kahramanmaraş’ı İstanbul’a taşıdılar

Kahramanmaraş’ın tarihi, turistik, ekonomik ve kültürel değerlerinin İstanbul’a taşındığı ‘Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’ Yenikapı miting alanında çok sayıda ziyaretçinin katılımıyla yapıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Belediyesi de, ‘Kadim Şehir Elbistan’ sloganıyla bu dev organizasyonda stant açarak kentin tanıtımını en üst düzeyde gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu (MARAŞFED) iş birliğiyle Kahramanmaraş’ın kültürünü, gelenek ve göreneklerini, yöresel lezzetlerini, geleneksel el sanatlarını ve değerlerini tanıtmak için İstanbul Yenikapı etkinlik alanında ‘Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’ etkinliği gerçekleştirildi

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nin açılış törenine, AK Parti Gurup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, TBMM İç İşleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Milletvekilleri Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, İlçe Belediye Başkanları, MARAŞFED yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ı tanımanın irfan ve geleneğimizi tanımak olduğunu söyledi.

‘Kahramanmaraş’ımızın sınırları aşan kültürünü Türkiye’nin her köşesine taşımak hepimizi çok mutlu ediyor’ diyen Ünal, “Şehirlerin ruhları vardır, şehirlerin ruhlarını o şehrin yaşanmışlıkları oluşturur ve bu ruh o şehirde yaşayanların karakterini oluşturur. Ne yaparsanız Kahramanmaraşlının tabiatını, meşrebini, aidiyetini değiştiremezsiniz. 12 Şubat ruhuyla 15 Temmuz ruhu kardeştir. Sütçü İmam ile Ömer Halisdemir aynı ruhun, aynı inancın, aynı inancın, aynı imanın, aynı aidiyetin, aynı kavganın ruh ikizidir. İnsanın ihtiyaç duyduğu en değerli his, aidiyet hissidir, nereye ait olduğunuzdur. Bizi insan yapan bizim kutsal değerlerimizdir. Bizleri insan yapan bu değerlerdir. Kahramanmaraş bu iyiliğin diğerkâmlığın, paylaşmanın yardımlaşmanın komşuluğun adeta kalbi niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra mikrofona davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise, Kahramanmaraş kültürünü yeni nesillere aktarmak zorunda olduklarını dile getirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Celal Adan ise, “Kahramanmaraş gerçekten Türkiye’nin çimentosudur. Ben nerede bir Kahramanmaraşlı gördüysem orda ezanı hür, bayrağı hür Türkiye gördüm. Tam 50 senedir buna şahidim” ifadelerini kullandı.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz de, Kahramanmaraş’ın marka değerinin İstanbul’da tanıtılması bizleri çok mutlu etti” dedi.

25 Temmuz’da Elbistan’da gerçekleşecek festivale davetini yineleyen Başkan Mehmet Gürbüz, “Tüm ilçe belediyeleri olarak da bizlerde fuar alanındayız. Bizlerde ilçelerimizde yapmış olduğumuz etkinlikleri, yapmış olduğumuz çalışmaları burada İstanbullu vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Kahramanmaraş hem kültürel zenginliği, hem entelektüel derinliği ve insan kalitesinin yüceliğiyle tarih boyunca medeniyetler şehri olmuştur. Bizler Elbistan Belediyesi ve Dernekleri olarak bu etkinliğe olabildiğince katılım sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu Başkanı Uğur Yinanç ise, “Kahramanmaraş’ı acısıyla, tatlısıyla, tarihiyle, kültürüyle yaşamak için tüm İstanbullu hemşerilerimizi ve komşularımızı 3 gün boyunca bu stantlara bekliyorum. Bu vesileyle tekrar emeği geçen Kahramanmaraş’a gönül vermiş insanlara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Tanıtım günleri kapsamında Hilmi Şahballı Şevket Gürlek, Zara, 25 Zeynep Başkan ve 3 Hisar Müzik Grubu ve Ceza konserleri düzenlendi.