Nurhak Dağı’nın kalbine işlenen ay-yıldız yeniden boyandı

Nurhak Dağı’na, 7’den 70’e tüm ilçe halkının el birliği ile işlenen şanlı bayrağımızın simgesi olan ay ve yıldız, yeniden boyandı.

Haber albümü için resme tıklayın

2 yıl önce dönemin Nurhak Kaymakamı Cihat Koç’un öncülüğünde, Nurhak Dağı’nın kalbine Türk bayrağının simgesi olan ay ve yıldız sembolleri yapılmıştı. Tüm Nurhaklıların destekleriyle dağın 1923.metresinde taşlarla cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılına ithafen 2023 metre boyalı alana sahip ay-yıldız işenmişti.

Türkiye’nin en büyük yığma taştan yapılmış ay-yıldız sembolü olma özelliğini de taşıyan çalışmada kullanılan boyalar zamanla soldu. Nurhak Kaymakamı Ferhat Gür, ay-yıldızın yeniden boyanması ve yeniden kilometrelerce uzaktan gözükmesi için çalışma başlattı. Ay-yıldız, Kaymakam Gür’ün koordinesinde kaymakamlık personelleri, İlçe Emniyet Amiri Komiser Yusuf Kızıl ve İlçe Emniyet Amirliği personelleri ile İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen İlhami Kaan Sansar ve personelleri tarafından onarılarak boyandı.

Nurhak Dağı’nın kalbindeki ay-yıldız sembolü ile ilgili değerlendirme yapan Nurhak Kaymakamı Ferhat Gür, “3090 rakımlı Nurhak Dağı'nın 1923. metresinde 10 bin metrekare çerçeve alanının içinde 2023 metrekarelik boyalı alanıyla 2020 yılında ilçe Kaymakamı Cihat Koç’un önderliğinde, çizimi Kullar İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mehmet Çelik tarafından yapıldıktan sonra İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı amirleri ve personelleri tarafından inşa edilen ay yıldızın bakım, onarım ve boyamasını tamamladık.

Bakım, onarım ve boyama faaliyetinde kullanılan malzemelerin temininde desteği olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeleri Daire Başkanlığına, Mersin Karayolları 5. Bölge Müdürlüğüne ve Elbistan Karayolları 58. Şube Müdürlüğüne, Cücükler Hafriyat’a, Göktürkler Ticaret’e ve bakım, onarım, boyama işlerinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürü borç biliriz” dedi.

24 Haz 2022 - 17:00 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel