Pınar öğretmen ve ‘İyilik Kelebekleri’ hayatlara dokunuyor

Elbistan Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden Pınar Salman ve ‘İyilik Kelebekleri’ olarak adlandırdıkları öğrencileri, toplumun birçok kesimi ile birlikte sokak hayvanlarının yaşamlarına dokunan projelere imza atıyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde TUBİTAK 2021 projesi olan “Bireysel İyilikten Toplumsal İyiliğe Kanat Çırpmak” adlı çalışma hayata geçirildi. Proje çerçevesinde iyiliği, ‘kelebek etkisi’ ile yaymaya çalışan Pınar öğretmen ve öğrencileri, huzurevi ziyareti, yetimlere ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik faaliyetler, hayvan barınakları ve kedi evi ziyareti, Kızılay iyilik kolileri, fidan ekimi, çevre temizliği gibi birçok çalışmayı el ele sürdürüyor.

Amaçlarının iyilik hareketinin katlanarak ve büyüyerek çoğalmasını ifade eden Elbistan Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmeni Pınar Salman, ‘hayat paylaştıkça güzel’ sloganıyla paylaşımın ve dayanışmanın önemini vurguladı.

Tüm çalışmalarını ‘İyilik Kelebekleri’ adıyla albüm haline getirdiklerini belirten Pınar öğretmen, iyiliği yaymanın en iyi yolunun genç yüreklere bunu aşılamaktan geçtiğinin altını çizdi.

‘Bizden geriye, gençlerin kalbine bıraktığımız güzel şeyler kalacak’ diyerek amacını özetleyen Pınar öğretmen, “İyilik kelebeklerim olan öğrencilerimle hiç tanımadığımız ve bilmediğimiz insanların yüreğine dokunup, yaşamlarına yeni bir nefes katmaktan başka gayemiz yok. Zaten hayatın asıl anlamını da burada görmek gerek. Hepimiz bir başka yaşamı değiştirebilme gücüne sahibiz. Bu güç, çektiği evlat hasreti ile huzurevinde yol gözleyen bir yaşlı; tek ihtiyacı başını okşayacak el olan bir yetim demek. Kimi zaman da dünyayı paylaştığımız can dostlarımıza bir kap yemek demek” dedi.

Öğrencileri ile gurur duyduğunu dile getiren Pınar Salman, “Öğrencilerimin hepsi, bu hikâye de başrol oyuncusu oldu. Biz hayata, kendimize ve çevremize sevgi ve iyiliği yayarak kelebek etkisi oluşturmak istedik. Hepimiz, başka hayatları değiştirmeyi görev bilerek sayısız projeye imza attık. ‘Ben’ değil biz olmanın yolu da başka hayatlara örnek olmaktan geçiyor’ sözleri ile de bir toplumu toplum yapan değerler eğitimine vurgu yapmak istedik.

Bugün küçük bir iyilik hareketi olabiliriz. Ne kadar çok insanın kalbine iyiliği yerleştirirsek, yeryüzünü tıpkı bir orman gibi yeşile ya da okyanus gibi maviye dönüştürür, birçok canlı için yaşam alanı oluşturmuş oluruz. “Bireysel İyilikten Toplumsal İyiliğe Kanat Çırpmak” projesi ile birbirimizin hayatına güzel dokunuşlar yapmaya devam edeceğiz” sözleri ile açıklamasını tamamladı.

Elbistan Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Ayşegül Göçer de, ‘Bireysel İyilikten Toplumsal İyiliğe Kanat Çırpmak’ projesinin başarısı üzerine kapsamını genişleterek Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün yürütmüş olduğu Başarılı Örnekler Sergisine gönderdiklerini söyledi.

Göçer, “Proje Türkiye genelinde 425, ilimizden ise 18 proje arasından seçilen dokuz projede üçüncü olarak birinci değerlendirmede başarılı olmuştur. İkinci aşama, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilecektir. Genel Müdürlükte başvuruların değerlendirilmesi iki şekilde gerçekleştirilecek ve her başvuruya ilişkin bağımsız değerlendiriciler, değerlendirme kriterleri çerçevesinde puanlama yapacaktır. Tüm başvurular puanlandıktan sonra en yüksek puanı olan en fazla 50 başvuru genel müdürlük sitesinden ilan edilecek, İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi kitabında yayınlanacaktır. Projemize ikinci aşamada başarılar diler, öğretmen ve öğrencilerime göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

23 Haz 2022 - 17:04 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel