Ali Tekinsoy öğrencilerinin dördüncü kitapları yayımlandı

Ali Tekinsoy Ortaokulu öğrencilerinin katkı sunduğu ve 6 ülkeden 54 öğrencinin ortak öykülerinin yer aldığı "Stories of Lights in the Sky 3" adlı çalışma, kitap haline getirildi. Kitaba, Google Play Kitaplar uygulaması üzerinden ulaşılabiliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Stories of Lights in the Sky 3" adlı kitapta yer alan öykülerde öğrenciler kendi bölümlerini Hırvatça, İngilizce,  İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Türkçe dillerinde yazdı ve İngilizce çevirilerine de yer verildi. Dil mozaiği oluşturan kitap, öğrencilere farklı dilleri tanıtıyor ve çok dilliliği özendiriyor.

Ali Tekinsoy Ortaokulu, 3 yıldır Avrupa’nın farklı ülkelerinden okullarla ortaklıklar kurarak eTwinning projeleri gerçekleştiriyor.  İngilizce Öğretmeni Yusuf Özcan’ın kurucusu olduğu  “MB:  Chasing Stories” eTwinning projesinin final ürünü "Stories of Lights in the Sky 3" uzun bir proje maratonunun sonunda basılı versiyonuyla okulun kitap köşesinde yerini aldı. 

2020 yılında “Write for the Multilingual Book”, 2021 yılında “The Multilingual Book” projeleri okulda yürütülmüştü. Birbirini takip eden projeler kapsamında toplamda 1124 sayfalık 3 kitap yayımlandı. Projeler öykü yazmanın yanı sıra bir öyküyü çizime dönüştürme, Türkçe ve İngilizce öykü seslnedirme, web araçları kullanarak eğitsel oyunlar hazırlama, çevrimiçi toplantılarla öğrenciler için İngilizce konuşma kulüpleri, okul dışı ortamlarda gerçekleştirilen eğitsel faaliyetleri ve yazar buluşmalarını da içeriyor. Her kitap yazarlığı sevdirmeyi ve kurgusal metinler oluşturma becerisini geliştirmenin yanında yazarlığın farklı yönüne odaklanıyor.

Proje serisinin ilk kitabında bireysel öykü yazımı ile başlanan çalışma, ikinci kitabında ise önceki grubun öyküsünü sürdürme şeklinde devam etti. Ve üçüncü projede 3 karışık ülke takımı kuruldu, canlı toplantılarla öğrenciler öyküleri şekillendirdi ve neredeyse her paragrafı bir başka öğrencinin hayal gücünün ürünü olarak kitapta yerini aldı. Farklı kültür ve geçmişe sahip öğrencilerin düşüncelerinin harmanlandığı öyküler öğrencilere kendilerini edebiyatla ifade etmenin kapılarını aralıyor.

Projelere ilişkin açıklama yapan Okul Müdürü Ahmet Arslan, “Proje serisi içinde 2021 yılında Türkiye’deki 38 binin üzerindeki proje arasından “En İyi İlk 200 Proje” arasına girerek Kahramanmaraş’ın 12. eTwinning Ulusal Konferansı’nda yer alan tek projesi olan “The Multilingual Book” projemizin özel bir yeri var.  Bu gururu okulumuza ve ilimize kazandıran İngilizce Öğretmenimiz Yusuf Özcan’a projenin yürütülmesi, kitabın baskıya hazırlanmasındaki emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Projelerin bir diğer başarısı da Google Play Kitaplar uygulaması üzerinden yayımlanan e-kitaplarımız şimdiye kadar 54 ülkede 11 bin 981 indirmeye ulaştı. 2 bin 206 kitap indirmesiyle Hindistan kitaplarımızın en yoğun ilgi gördüğü ülke olarak dikkat çekiyor. Projelerimizle, öğrencilerimizin ana dilde ve yabancı dilde iletişim becerilerini geliştirmesini teşvik ediyoruz. Öğrencilerimizin farklı ülkelerden arkadaş edinmesi ve ortaokul çağında farklı milletlerden arkadaşlarıyla birlikte ürünler oluşturmaları onları geleceğin dünyasına hazırlıyor” ifadelerini kullandı.

18 Haz 2022 - 15:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel