Öğrencilerin karne sevincine ortak oldular  

Elbistan’daki okullarda eğitim gören toplam 34 bin okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılını tamamlayarak karnelerini aldı.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

İlçenin en özel karnesini ise evde eğitim gören bedensel engelli 1.sınıf öğrencisi Rabia Keçe aldı. Keçe, tekerlekli sandalye ile ilk kez geldiği okulunda arkadaşları ile birlikte karne heyecanı yaşadı.

Türkiye genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki yaklaşık 18 milyon öğrenci, karne heyecanını yaşadı. Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 yıllık aranın ardından 6 Eylül’de yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlayan 2021-2022 eğitim öğretim yılı sone erdi.

Elbistan’da ise toplam 33 bin 937 öğrenci karne sevinci yaşadı. İlçedeki 3 bin 120 okul öncesi, 10 bin 156 ilkokul, 10 bin 287 ortaokul ve 10 bin 374 de lise öğrencisi, 6 Eylül 2021’de yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlayan eğitim-öğretim yılını tamamlamış oldu.

2021-2022 eğitim-öğretim yılının tamamlanması dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Battalgazi İlkokulu’nda karne programı düzenlendi. Programa Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Bülent Ekim, Milli Eğitim Şube Müdürleri Yahya Acer, Alparslan Ceran ve Mehmet Yılmaz katıldı.

Programdaki ilk karne, evde eğitim öğrencisi Rabia Keçe’ye Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin tarafından verildi. İlk kez okula gelen küçük Keçe, sınıfındaki arkadaşlarının alkışları eşliğinde karnesini sevinçle aldı.

Karne dağıtımı sonrasında değerlendirmelerde bulunan Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, başarılı bir eğitim öğretim yılını geride bıraktıklarını söyledi.

Öğrencilerin karneleri ile tek tek ilgilenen ve çocuklara tatillerini verimli geçirmeleri tavsiyesinde bulunan Çetin, “İlçemizdeki eğitim kurumumuzdaki yaklaşık 34 bin öğrencimiz karnelerini aldı. Bir yıldır yüz yüze eğitim öğretim dönemi geçiren öğrenci ve öğretmenlerimiz yoğun bir emeğin sonucunda bugün itibarıyla yılı tamamlamış olacaklar. Bu bir yıllık süreçte emeği geçen öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi olağanüstü çaba ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmasının devamında velilere seslenen Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, karnelerin sadece öğrencinin başarı ya da başarısızlığının ölçütü olmadığına değindi.

‘Karne hepimizin karnesidir’ diyen Çetin, “Sadece öğrenciye özel bir belge değildir. Oradaki başarı ya da başarısızlık addedeceğimiz durumlar aslında hem veliyi hem öğrenciyi hem de öğretmeni, hepimizi ilgilendiren bir durumdur. Karnedeki notlarla ilgili öğrencilerin öz güvenini zedeleyici ve onda bir takım olumsuz durumlar ortaya çıkarıcı yorumlar yapmamak tüm velilerimizden isteğimizdir. Öğrencilerimizin iyi bir tatil dönemi geçirmelerini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığının yeni çalışma takvimine göre, 2022-2023 eğitim öğretim yılı, 12 Eylül 2022'de başlayacak ve 16 Haziran 2023'te sona erecek. Birinci dönem ara tatili 14-18 Kasım 2022'de, ikinci dönem ara tatili 17-20 Nisan 2023'te yapılacak ve ikinci dönemin ara tatili, Ramazan Bayramı ile birleştirilecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak-3 Şubat 2023 tarihleri arasında uygulanacak.

 

17 Haz 2022 - 18:59 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel