Başkan General: “Kredi taleplerini başvuru sırasına göre değerlendiriyoruz”

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, kredi talebindeki artış nedeniyle taleplerin başvuru sırasına göre işleme alındığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Başkan General, özellikle gecikmiş taksitlerle ilgili ödemelerdeki sorunun da bu konuda zorluğa yol açtığını belirterek, “Takibe düşen her borç, krediye ihtiyaç duyan borçsuz esnafımızı olumsuz etkiliyor” dedi.

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, kooperatifin kredi limitleri, işlemleri ve gecikmedeki borçlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekonomideki sıkıntı ve döviz kurlarındaki artışla birlikte birçok esnafın kullandığı kredilerdeki ödeme döngüsüne eksi şekilde yansıdığını hatırlatan Başkan General, “Kredi taksitini vadesinde ödeyemeyen ortaklarımıza elimizden gelen kolaylığı sağlıyoruz. Ancak bu konudaki sıkıntı sürüyor. Merkez Birliğimiz bu durumdaki ortaklar için yasal takip ve icra işlemlerinden taviz verilmemesi yönünde karar aldı. Biz de bu kararı uygulamak zorundayız. Ülke olarak içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı dönemde; esnafımızdan da özveri bekliyoruz. Gecikmedeki her borç, yeni dönemde kredi kullanacak esnaflarımızı etkilediği gibi kooperatifimizin de kredi limitlerini de düşürüyor. Bu sürecin sonunda ise en çok zararı yine esnafımız görecek. İstediği miktarda krediye ulaşamadığı gibi bankalar nezdinde kırmızı listeye alınacak. Hem Merkez Birliğimiz hem de bizler her zaman yapıcı çözümler üretmeden yana olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Gecikmiş taksitlerini ödemeyen üyelerimize de bir kez daha hatırlatmada bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan General, şöyle devam etti:

“Kredi talebinde ciddi artışlar yaşıyoruz. Bu da ister istemez başvurunun kabulünden kredinin onaylanmasına kadar geçen sürecin uzamasına neden oluyor. Kredi talebinde bulunan ortaklarımızın önceliklerinin farkında olmakla birlikte; ayrımcılık yapmamız asla söz konusu değil. Bu yüzden talepleri başvuru sırasına göre değerlendirmeye alıyoruz. Ortaklarımızın ödeme ya da işletmeleri ile ilgili planlamalarını da da bu süreci göz önünde bulundurarak belirlemesini istiyoruz. Plasman noktasında sıkıntı yaşamamakla birlikte talep yoğunluğundan kaynaklı gecikmeleri en aza indirmek için tüm personelimizle çalışıyoruz.”

16 Haz 2022 - 17:38 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel