Kalp hastalarına ‘sıcak hava’ uyarısı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi (Tıp Fakültesi Hastanesi) Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Aksu, Yaz sıcaklarının arttığı bu dönemde kalp rahatsızlıklarına karşı gerekli önlemlerin alınması konusunda uyardı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kahramanmaraş’ta artan hava sıcaklıklarının kalp krizi, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu gibi birçok kalp hastalığını tetikleyebileceğine vurgu yapan KSÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Aksu; insanların saat 10.00 ile 16.00 aralığında güneşli alanlara çıkmamalarını, günde ortalama 2-2.5 litre su tüketmelerini, yağlı ve ağır yemeklerden kaçınmalarını söyledi.

Doç. Dr. Aksu, “Sıcak hava ve yüksek nemli ortamda vücudumuzdan oldukça fazla su ve tuz kaybı olmaktadır. Ayrıca sıcak hava damarlarımızda genişlemeye neden olmaktadır. Tüm bu nedenler kan bölümünde azalmaya ve kalbin iş yükünde de artmaya neden olmaktadır. Özellikle de kalp damarlarında sıkıntısı olanlarda ve kalp yetmezliği olanlarda bu etkiler daha belirgin hale gelmektedir. Ayrıca biliyoruz ki aşırı sıcak havalar ve yüksek nemli durumlarda kalp krizi riski de artmaktadır.

Özellikle klima kullanımı konusunda uyarmak isterim. Klimalı ortamlarda ortam sıcaklığının çok düşük seviyelere düşürmemelerini, mümkün olduğunca 25 derecenin üzerinde olmasını ve klima havalandırmasının direk vücutlarına vurmamasını öneriyoruz. Kalp hastalığı ve hipertansiyon hastalığı olanlarda yaz dönemine girmeden önce doktorlarının kontrollerinden geçmelerini ve tedavilerinin gözden geçirilmesinin sağlamalarını özellikle öneriyoruz” ifadesini kullandı.

 

 

16 Haz 2022 - 17:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel