EDK’dan öğrenci ve öğretmenlere afetlere hazırlık eğitimi

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Elbistan Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDK) işbirliğinde; liselerin afete hazırlık kulübü üyesi sorumlu öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 60 kişiye ilk afetlere hazırlık eğitimi verildi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş sağlığı güvenliği birimi koordinesinde, Elbistan Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği rehberliğinde gerçekleştirilen doğa yürüyüşü ve afetlere hazırlık eğitimi, liselerdeki afete hazırlık kulübü üyesi 40 öğrenci ve kulüp sorumlusu 20 öğretmen ile dernek sporcularından 5 dağcının katılımı ile gerçekleştirildi.

EDK sporcusu Mikail Koç’un organizesindeki etkinlik, sabah saatlerinde Türk Bağları mevkiinden başladı. EDK sporcusu Murat Öztürk’ün yürüyüş liderliğindeki öğrenci ve öğretmenler, yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüşün ardından etkinlik alanı olan Gerdek Yaylası’na ulaştı. Burada afete hazırlık kulübü üyesi öğrenci ve öğretmenlere, pratik çadır kurma, ipten sedye yapma, yaralıya ilk müdahale ve kurtarma eğitimi verildi. Gruptakiler, eğitimin ardından doğa gezisi yapma fırsatı buldu. Yürüyüş, başladığı yerde sorunsuz olarak tamamlandı.

Etkinlikle ilgili olarak değerlendirme yapan Elbistan Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDK) Başkanı Mustafa Kemal Kadayıfçı, dağcılık ve doğa sevgisini gençlere aşılamak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu çerçevedeki her türlü organizasyona ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarının altını çizen Kadayıfçı, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin zihinsel ve fiziksel gelişimine olağanüstü katkısı olan dağcılık ve tırmanış sporuna gençlerimizi dahil etme çabası içerisinde faaliyetlerimize devam edeceğiz. Aynı zamanda afetlere hazırlık noktasında da toplumun tüm bireylerine yönelik çalışma ve eğitimlerde de yer almayı önemsiyoruz” dedi.

Elbistan’a bu çerçevede yapay tırmanış duvarı yapmak istediklerini dile getiren Kadayıfçı, “Spor tırmanışı, olimpik bir dal ve artık ülkemizde okul sporları bünyesine eklendi. Biz de Elbistan Dağcılık Kulübü olarak ilçemiz öğrencilerinin gençlerinin ve halkının bu olanaklara ulaşabilmesi için kaymakamlık, gençlik spor müdürlüğü, belediye ve milli eğitim müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde değerli büyüklerimizin büyük desteğini aldık. Bu tür etkinlikler ile gençlerimizi hem afetlere hazırlayıp hem doğa sevgisi aşılayan Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

 

13 Haz 2022 - 18:14 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel