Meşk-i Ebru sergisi açıldı

Elbistan Şehit Kemal Özdoğan İlkokulu öğretmenleri Mine Yavuz ve Merve Çıtak Ceylan’ın, yaklaşık 3 yıllık çalışmasının yer aldığı ebru sergisi açıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sergide, ilk kez ebru sanatını deneyimleyen Elbistan Cumhuriyet Başsavcısı Hayri Ormancı, Atatürk portresini başarılı şekilde kağıda aktardı.

Elbistan Şehit Kemal Özdoğan İlkokulu öğretmenleri Mine Yavuz ve Merve Çıtak Ceylan, Elbistan Şehir Müzesi’nde ‘Meşk-i Ebru’ adıyla sergi açılışı gerçekleştirdi. Serginin açılışına, Elbistan Cumhuriyet Başsavcısı Hayri Ormancı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, Şehir Müzesi Müdürü Hulusi Ünsal, Milli Eğitim Şube Müdürleri Alparslan Ceran, Mehmet Yılmaz ve Yahya Acer, okul müdürü Erhan Mızrak ve öğretmenler katıldı. Ebru sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı sergide 50’den fazla eser görücüye çıktı. Davetliler, sergideki eserleri tek tek inceleyerek Ceylan ve Yavuz’dan bilgiler aldı.

Açılış sonrasında değerlendirme yapan Elbistan Cumhuriyet Başsavcısı Hayri Ormancı, “Hocalarımızın ellerine sağlık. Çok güzel çalışmalar gördük. Sanata dair güzel işler çıkarılmış. 3 yılda ortaya koydukları eserler bizleri gerçekten memnun etti. Ebru, kültürümüzün izlerini taşıyan güzel bir sanat dalı. Bu sergiye verilen destekten dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin de, “Elbistan, sanat anlamında güzel eserler çıkaran ve üreten öğretmenlere sahip. Bizler çok mutlu olduk. Elbistan’da bu tarz çalışmalar her zaman bizim desteklediğimiz, beklediğimiz; öğrencilerimizin de içerisinde olmasını arzuladığımız şeyler. Bu çalışmalar inşallah öğrencilerimizin ufkunda bir kapı açar ve bu sanatsal faaliyetler tüm Elbistan halkının ruhuna işler. Gelecek nesillerin sanatı seven ve sanatla haşır neşir olan bireyler olarak yetişmesine katkı sunmasını temenni ediyorum. Emeklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sergiyi açan Mine Yavuz ve Merve Çıtak Ceylan ise, ebru sanatının büyülü bir atmosfer ve dünyada tuvali su olan tek resim sanatı olduğuna dikkat çektiler.

Yavuz ve Ceylan, ebrunun, suya yazılan bir aşk hikayesi şeklinde nitelendirilebileceğini anımsatarak kendilerini yalnız bırakmayan katılımcılara teşekkür ettiler.

10 Haz 2022 - 17:28 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel