Kurbanlık fiyatları belli oldu  

Elbistan, Göksun, Afşin, Ekinözü ve Nurhak Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Bedir Ergüç, kurbanlık fiyatlarına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Kurbanlık fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış görüldüğünü dile getiren Ergüç, büyükbaş kurbanlıkta hisse fiyatlarının da 5-6 bin lira arasında küçükbaşta ise 4 bin liranın üzerinde oluştuğunu söyledi.

Elbistan, Göksun, Afşin, Ekinözü ve Nurhak Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Bedir Ergüç, yaptığı değerlendirmede, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum ve enflasyon, kurbanlık fiyatlarına da yansıdı. Vatandaşlarımız, geçtiğimiz yıla oranla çok ciddi artışlarla kurban kesecekler. Geçen yıl 30 lira olarak belirlediğimiz dananın canlı kilogram fiyatı bu yıl 65 liraya yükseldi. Damızlık değeri olmayan düvenin canlı kilo fiyatı ise 29 liradan 60 liraya, yine aynı şekilde damızlık değeri olmayan ineğin kilogramı da 52 liraya yükseldi. Toklu dediğimiz koyun fiyatında da kilo başı 68 lira olarak tavsiye kararı aldık” dedi.

Piyasanın da yavaş yavaş oluşmaya başladığını bildiren Ergüç, “Bayrama 1 aylık bir süre kaldı. Vatandaşlarımız şimdiden kurbanlık alışverişine başladı. Hayvan borsasında da canlılığın önümüzdeki günlerde başlamasını bekliyoruz. Özellikle büyükbaş kurbanlıkta hisse rakamları da yavaş yavaş şekilleniyor. Hayvanın durumuna göre; 5-6 bin lira arasında değişen fiyatlar söz konusu. Küçükbaşta da 4 bin lira ve üzerinde oluşan fiyatlar var” ifadelerini kullandı.

Elbistan’da kurbanlık sıkıntısı olmadığının altını çizen Elbistan, Göksun, Afşin, Ekinözü ve Nurhak Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Bedir Ergüç, “Elbistan’ımızda hem büyükbaş hem de küçükbaş kurbanlık sayısında herhangi bir sıkıntı yok. Yeterli hayvan bulunuyor. Vatandaşlarımız herhangi bir endişeye kapılmasın” şeklinde konuştu.

 

09 Haz 2022 - 19:00 - Güncel