TEMA’dan Dünya Çevre Günü etkinliği

TEMA Vakfı Elbistan Temsilciliği, Dünya Çevre Günü çerçevesinde başta bölgenin olmak üzere küresel çaptaki çevre sorunlarına dikkat çekildiği etkinlik düzenledi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Etkinliğe, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Kaymakam Refiki Yasin Mert, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş, Saadet Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sami Polat, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çevreciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç yaptı.

Doğuç, “İklim değişiklikleri, hızlı nüfus artışı ve çevre kirliliği, dünyanın dengesinin bozulmasına neden olarak tüm insanlığın geleceğini tehdit etmektedir. Çevreyi bilinçsizce kirletme tüm dünyanın sorunu olarak küresel boyuta ulaşmıştır. Bizim gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli şey yaşanabilir bir dünyadır. İnsanoğlu var olduğu sürece, yaşamına devam etmek için doğaya ihtiyaç duyacaktır. Bu konuda her ferdin üzerine düşen görevi bulunmaktadır. Tüm insanları çevreye karşı daha duyarlı olmaya davet ediyorum.”

Daha sonra mikrofona davet edilen Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu üyesi Av. Bilal Doğan ise, bölgedeki termik santrallerin yol açtığı çevre sorunlarına dikkat çekti.

Doğan, termik santrallerin, Türkiye’nin en verimli ovalarından biri olan Elbistan Ovası’nı yok etmek üzere olduğuna işaret ederek, “Biz, bunun için hukuk başta olmak üzere birçok alanda mücadele veriyoruz. Bizlere bu mücadelede destek olan sessiz kahramanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Yaklaşık 3 yıl boyunca TEMA Vakfı’nın temsilciliğini üstlenen Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin de, bu tür organizasyonları önemsediğini söyledi.

Çetin, “Yeni nesillerin duyarlı, bilinçli ve çevre hassasiyeti olan bireyler olarak yetiştirmek noktasında elimizden geleni yapacağız” dedi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz de, yaptığı konuşmada, “Belediye olarak yaptığımız ilk icraat Ceyhan Nehri Havzası’nın koruma planının hazırlanması oldu. İnsan hakkı, yaşam hakkı kamu hakkından önce gelir. Önce yaşamalı sonra istihdam edilmeliyiz. Elbistan Belediyesi, bu mücadelede sizin yanınızdadır. Çevre sorunlarıyla ilgili olarak duyarlılığımızı en üst seviyede tutuyoruz” ifadelerini kullandı.

Programın son konuşmasını yapan Kaymakam Refiki Yasin Mert ise, çevre faktörü göz ardı edilerek madencilik ve enerji faaliyetlerinin yürütülemeyeceğine değindi.

Program, canlı müzik dinletisi ile sona erdi.

08 Haz 2022 - 18:40 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel