Ehliyet fiyatları da zamlardan nasibini aldı

Elbistan’da kurs ücretlerine yapılan zamla birlikte en düşük ehliyet fiyatı, vergi ve harçlar ile sınav ücreti dahil olmak üzere 3 bin 150’ye yükseldi. B sınıfı ehliyet almak isteyenler ise 6 bin lirayı gözden çıkaracak.

Sürücü kursları, özellikle artan akaryakıt maliyetlerinin kendilerini ekonomik olarak çok zorladığını belirterek taban fiyatın yükseltilmesi yönünde bir süredir girişimde bulunuyordu. Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Serdar Tepeöz, Türkiye genelindeki sürücü kurslarının tamamında taban fiyatını yükseltmek için valilikler nezdinde girişimde bulunduklarını açıklamıştı.

Tepeöz, “Yakıt, benzin, otomotiv ve yedek parça fiyatları tamamen arttı. Ayakta kalmakta büyük güçlük çekiyoruz. Çok zorlanıyoruz. Sürücü kurslarımız, gider kalemleri artan 16 saatlik direksiyon eğitimlerinden dolayı para kazanamıyor. Kursiyerler toplam 16 saat, ders başına 50 dakika araç kullanıyor. Kursiyer başına nereden baksanız bin 500 lira sadece yakıta gidiyor. Ekonomik kriz olduğu için insanlar kurumlara kayıt olmuyor. Kayıt olmayı düşünenler de düşük fiyattan kayıt olmak istiyor. Sürücü kurslarımız artık kendi maliyetlerini, giderlerini karşılayamaz hale geldi” açıklamasında bulunmuştu.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra; ehliyet kurs ücretlerinde yapılan artış miktarı da belli oldu. Yeni uygulamaya göre,  en düşük kurs ücreti 600 liralık artışla 2 bin 100 TL’ye yükseldi. En yüksek kurs ücreti ise 4 bin 200 lira olarak belirlendi.

Kurs ücretlerindeki artışla birlikte A1 sınıfı ehliyet almak isteyenler, 2 bin 100 lira kurs ücreti, 350 lira sınav ve 700 lira harç olmak üzere toplam 3 bin 150 lira ödeyecek.

A2 sınıfı ehliyet ücreti 3 bin 650,  A sınıfı için 4 bin 400, B sınıfı için 6 bin, C, CE ve D sınıfı için de 6 bin 750 lira ücret ödeyecek. D1 sınıfının toplam ücreti ise 6 bin 250 lira olarak belirlendi.

Yazılı sınavda kalanlar 200, direksiyon sınavında kalanlar ise yeniden sınava girmek için 500 lira ekstra ücret ödeyecek. Zamlı fiyatlar, 11 Haziran’dan itibaren uygulanmaya başlayacak.

08 Haz 2022 - 18:28 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel