Elbistan çiftçisi zirai ilaçlamada ‘drone’ teknolojisi ile tanıştı

Zirai ilaçlamada her geçen gün yaygınlaşan ‘drone’ teknolojisi, Elbistanlı çiftçiler tarafından da kullanılmaya başlandı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hem zamandan hem de ilaçtan tasarruf sağlayan bu yöntem sayesinde 20 dönüm tarla 10 dakikada ilaçlanabiliyor. Ayrıca traktörün ilaçlama yaparken ürüne verdiği zararın da önüne geçiliyor.

İnsansız hava araçlarının kullanım alanları günden güne genişliyor. Sağlık, kargo, haritalama, güvenlik ve tarım dahil birçok alanda kullanılan bu araçlar, insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Zirai dronlar, yüzde 20’ye varan ilaç ve yüzde 80’e varan su tasarrufuyla hem kullanıcının cebini düşünüyor hem de oldukça hızlı bir şekilde tarlayı ezmeden mahsule zarar vermeden ilaçlama yapabiliyorlar. Bu sayede çiftçiler hem zamandan, hem ilaçtan tasarruf sağlıyor. Ayrıca çiftçiler, drone sayesinde traktörün ilaçlama yaparken ürüne verdiği zarardan da kurtulmuş oluyor.

Özellikle son yıllarda tarımsal ve zirai uygulamalarda da kullanılmaya başlayan drone teknolojisi, Elbistan çiftçisi tarafından da test edildi. Özel bir firma tarafından Çıtlık, İğde, Hasankendi ve Bakış mahallelerindeki araziler drone ile ilaçlandı.

Firma yetkilisi Recep Tarık Atmaca, tüm zirai ilaçlamaları drone ile yapabildiklerini söyledi.

Ot, süne, pas, her türlü böcek, potasyum gibi zirai ilaçların; buğday, mısır, ayçiçeği ve şekerpancarı tarlalarında drone ile uygulanabildiğini ifade eden Atmaca, “Dronumuz 30 litre depo kapasiteli. 30 litre ile 20 dönüme ilaç endeksliyoruz. Çok kısa bir sürede bu işlemi tamamlıyoruz. Normalde diğer yöntemlerle atılan ilaçlarda bir damla ilaç 50 parçaya bölünürken drone ile atıldığında 480 parçaya bölünüyor. Bu da ürünlerin korunması açısından büyük avantaj sunuyor. İnsan kaynaklı ezilme yok ürün kaybı olmuyor. Dönümünü de 25 liradan ilaçlıyoruz” dedi.

Tarlalarında ilk kez drone teknolojisini kullanan çiftçiler ise, zamandan büyük tasarruf sağladıklarını ve ürünlerinin de zayiatını engellediklerini dile getirdiler.

‘Teknolojinin nimetlerinden yararlanıyoruz’ diyen çiftçiler, “Birçok yörede bu şekilde ilaçlama yapıldığını duyuyorduk. Bu gün biz de bunu uygulama imkanını yakaladık. Çok güzel bir teknoloji. Kendi kendine ilaçlıyor. Traktör derdi yok, insan gücü kullanılmıyor” şeklinde konuştular.

 

07 Haz 2022 - 17:36 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel